Ziemniaki Denar - opis, opinie i charakterystyka

Jest to bardzo wczesna odmiana ziemniaka, jadalna, odznaczająca się dobrym smakiem. Należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli od sałatkowego do ogólnoużytkowego. Nadaje się do sałatek, konserw i mrożonek.

Cechy charakterystyczne

Jej bulwy są bardzo duże, okrągłoowalne z płytko osadzonymi oczkami. Mają gładką skórkę, a ich miąższ jest jasnożółty.

Średnia zawartość skrobi w bulwach wynosi 11%. Udział bulw w plon handlowym wynosi 95%.

Wymagania i agrotechnika

Zalecana jest do uprawy na terenie całego kraju. Wykazuje średnie wymagania glebowe i wodne. Nadaje się do uprawy na glebach lekkich i bardzo lekkich. Jest odporna na stres spowodowany suszą. Uprawę tej odmiany można nawozić azotem w dawce 130-160 kg N/ha. Można też stosować zoptymalizowane dawki nawozów fosforowo-potasowych.

Denar jest odmianą uniwersalna, nadaje się na bardzo wczesny zbiór, do uprawy pod przykryciami oraz na plon główny, kiedy uzyska pełną dojrzałość fizjologiczną.

Odporność

Jest odporna na mątwika ziemniaczanego oraz wirusy L i M. Na zarazę ziemniaka bulw i liści jest bardzo podatna. Dodatkowo jest średnio odporna na uszkodzenia mechaniczne, parcha zwykłego, czarną nóżkę, liściozwój ziemniaka i wirus Y, a także jest średnio wrażliwa na metrybuzynę.

Zbiór

Średni plon uzyskany ze zbiorów ziemniaków odmiany Denar wynosi około 56 ton.

 

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

Chotowski J. 2008. Dobór odmian ziemniaka do uprawy. W: Produkcja nasienna i przechowalnictwo ziemniaków. Wieś jutra, Warszawa, str. 32.

Grzebisz W. 2012. Ziemniaki. W: Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej. Wyd. II, Część III, Warszawa, str. 175.

FNGRANUM. Katalog odmian. Sadzeniaki ziemniaka.

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki