Ziemniaki Irga – niezastąpiona i sprawdzona odmiana

Wszyscy producenci ziemniaka, którzy nie są zobowiązani wobec odbiorców umowami kontraktacyjnymi na uprawę konkretnej odmiany, często uważają, że duża ilość odmian w krajowym rejestrze utrudnia wybór tej najlepszej. Dlatego też wielu z nich sięga wyłącznie po formy popularne, sprawdzone i lubiane. Jedną z takich odmian niewątpliwie pozostaje Irga, która od 27 lat obecna jest na polskich polach.

Irga - średniowczesna odmiana ziemniaka konsumpcyjnego, wpisana do krajowego rejestru w roku 1987, wyhodowana przez Pomorsko-Mazurską Hodowlę Ziemniaka sp. z o.o. z siedzibą w Strzekęcinie. Jest szczególnie popularna we wschodniej i północnej części Polski, której mieszkańcy preferują ziemniaki o jasnym, kremowym zabarwieniu miąższu.

Irga charakteryzuje się niezawodnym plonowaniem i doskonałym smakiem. Udział plonu handlowego, biorąc pod uwagę plon ogólny bulw, wynosi 83%. Należy do grupy odmian, których miąższ jest średnio zwięzły, nie rozsypujący się (typ konsumpcyjny B, ogólnoużytkowy). Rośliny Irgi są w typie łodygowo- liściowym (drobne, rzadko rozmieszczone liście, z widocznymi łodygami) wytwarzają białe kwiaty.

Bulwy przyjmują kształt od okrągłooowalnego do owalnego, mają charakterystyczną różową skórkę oraz płytko osadzone oczka. Zawartość skrobi w bulwach wynosi średnio 13%. Odmiana jest wysoce odporna na wirusy ziemniaka Y: 7/9, liściozwoju: 8/9. Niestety, jest podatna na porażenie zarazą ziemniaka, przy czym bulwy (4/9) są bardziej odporne na atak patogenu w stosunku do liści (2/9). Irga doskonale radzi sobie z mątwikiem ziemniaczanym, nieco słabiej z parchem zwykłym (6/9) i czarną nóżką (5,5/9). Odmiana ma dość niskie zdolności przechowalnicze (2/9), jest podatna na porażenie chorobami przechowalniczymi (3/9). Średni plon Irgi w roku 2012 wyniósł 47,6 t/ha (91% wzorca).

Irga to niewątpliwe uznana odmiana na rynku ziemniaka. Wynika to nie tylko z jej niskich wymagań siedliskowych, ale przede wszystkim ogólnoużytkowego charakteru.

 

Autor: Magdalena Kuźmicka

Bibliografia:

Chotkowski J., Stypa I., 2012. Charakterystyka tabelaryczna odmian ziemniaka 2012. Publikacja elektroniczna. [www.ihar.edu.pl, dostęp 20.02.2014 godz. 12:07].

Hołubowicz- Kliza G., 2009. Dobór odmian [W:] Uprawa ziemniaka. Instrukcja rozpowszechniona nr 159, IUNG- PIB Puławy.

Marks N., Lipiec J., Jakubowski T., 2005. Ocena przydatności metod fizycznych do zwalczania przechowalniczych chorób ziemniaka. Inżynieria rolnicza 7/2005: 169-175.

Pawlak A., 2012. Kierunki w hodowli nowych odmian ziemniaka [W:] Produkcja i rynek ziemniaka. Wyd. Wieś Jutra

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki