Ziemniaki Lord - popularna odmiana o dużym znaczeniu gospodarczym

Ziemniaki Lord Ziemniaki Lord

Ziemniaki Lord to odmiana bardzo wczesna, jadalna. Należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli sałatkowego i ogólnoużytkowego. Nadaje się do sałatek i produkcji konserw.

Cechy charakterystyczne

Bulwy odmiany Lord są bardzo duże, mają okrągłoowalny kształt, a ich udział w plonie handlowym wynosi 95%. Oczka na bulwach są płytko osadzone, ich miąższ ma jasnożółtą barwę, średnia zawartość skrobi wynosi 11,3%. Skórka bulw jest żółta i gładka, a oczka są osadzone na średniej głębokości. Udział bulw w plonie handlowym bardzo duży. Do późnej wiosny odmiana zachowuje walory smakowe. Odznacza się dużą trwałością podczas przechowywania.

Wymagania

Odmianę Lord zaleca się do uprawy na terenie całego kraju. Ma średnie wymagania glebowe i wodne. Odporna na stres powodowany przez suszę. Można ją uprawiać na glebach lekkich i bardzo lekkich. Pod uprawę ziemniaka tej odmiany można stosować nawożenie azotowe w dawce 140–160 kg N/ha.

Odporność

Odmiana odporna na mątwika ziemniaczanego i na wirusy, ale bardzo podatna na porażenie zarazą ziemniaka. Odznacza się niską wrażliwością na metrybuzynę.

Zbiór

Średni plon bulw z jednego hektara plantacji, na której uprawiana jest odmiana Lord, wynosi 59 ton.

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

  1. Grzebisz W., „Ziemniaki”, (w:) „Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej”, wyd. II, część III, Warszawa 2012 r., str. 175
  2. Chotowski J., „Dobór odmian ziemniaka do uprawy”, (w:) „Produkcja nasienna i przechowalnictwo ziemniaków”, Wieś Jutra, Warszawa 2008 r., str. 32
  3. FNGRANUM, Katalog odmian. Sadzeniaki ziemniaka

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki