Zbiór ziemniaków – optymalne techniki i terminy. Zobacz!

Zbiór ziemniaków Zbiór ziemniaków

W produkcji ziemniaka do jednego z trudniejszych etapów zaliczamy jego zbiór. Nawet 60% nakładów pracy jest poświęcanych na ten etap. W związku z tym, wszystkie zabiegi wykonywane przed zbiorem, jak i sam zbiór, powinny ograniczać pracochłonność oraz umożliwiać zebranie plonu o wysokiej jakości, bez uszkodzonych bulw.

Przygotowanie do zbioru ziemniaków

Plantację ziemniaka trzeba odpowiednio przygotować do zbioru. Na początku należy wcześniej zniszczyć łęty i chwasty, aby ich masa nie była za wysoka i nie przekraczała 2-4 t/ha. Taki zabieg wykonujemy na 1-3 tygodnie przed terminem zbioru ziemniaków. Przykładowo, jeżeli termin zbioru jest zaplanowany na 25 września, to łęciny można niszczyć w trzech terminach: 5-10 września, 10-15 września lub 18-20 września, a stadium dojrzałości łęcin powinien wynosić odpowiednio: łęciny całkowicie zielone, pierwsze objawy żółknięcia i pełnia żółknięcia. Niszczenie łęcin przyspiesza dojrzewanie skórki ziemniaka, a także ułatwia zbiór. Wczesne wykonywanie tego zabiegu powoduje zmniejszenie siły związania bulw ze stolonami. Do niszczenia wykorzystywany jest 2, 4 lub 6-rzędowy rozdrabniacz. Można je również likwidować za pomocą chemicznych metod, np. poprzez stosowanie preparatu Reglone 200 SL, Harvarde 250 SC czy Spotlight Plus 60 EC.

Technologia zbioru ziemniaków

Zbiór ziemniaków powinien być dokonywany przy jak najbardziej sprzyjającej pogodzie. Niskie temperatury występujące przy późniejszych zbiorach powodują wzrost zawartości cukrów w bulwach, pogorszenie jakości produktu smażonego oraz zwiększenie prawdopodobieństwa uszkodzeń mechanicznych bulw. Ziemniaki wczesne zbiera się w III dekadzie czerwca lub przez cały lipiec, ziemniaki średniowczesne w sierpniu, a późne we wrześniu.

Ziemniaki można zbierać ręcznie lub kombajnem. Zbiór ręczny wykonywany jest po wykopaniu ziemniaków za pomocą kopaczki elewatorowej, a kombajnowy za pomocą jedno- lub dwurzędowego kombajnu ziemniaczanego. Mechaniczny zbiór wykonuje się wtedy, gdy nać ziemniaków zżółknie, a ich skórka staje się skorkowaciała, czyli wtedy jak bulwy osiągają fazę pełnej dojrzałości technicznej. Tylko ziemniaki wczesne nie są zbierane przy takiej dojrzałości. Na glebach zakamienionych można wykonywać dwuetapowy zbiór, polegający na wykopaniu bulw w pierwszej części dnia, a następnie ich zbiorze za pomocą kombajnu.

Najlepsze warunki do zbioru ziemniaków gwarantuje ciepła i sucha pogoda. Temperatura gleby powinna być wyższa od 10°C, a jej wilgotność nie większa od 15%. Przy niższych temperaturach i większej wilgotności bulwy ziemniaka są narażone na uszkodzenia mechaniczne.

czytaj dalej...

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki