Kiedy sadzić ziemniaki? Zdradzamy idealne terminy sadzenia bulw. Zobacz!

Sadzenie ziemniaków Uprawa ziemniaków

Ziemniak, kartofel, pyra, bulwa… – nazewnictwo tego powszechnego w kraju warzywa jest zróżnicowane w zależności od regionu Polski, jednak jego smak od dzieciństwa zna każdy z nas. Polska jest obecnie największym producentem ziemniaka w Unii Europejskiej. Ma ogromne znaczenie gospodarcze i zajmuje bardzo ważne miejsce w diecie większości ludzi, gdyż od lat jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, wchodząc w skład wielu pysznych potraw, które od lat królują na polskich stołach. Zobacz, jak i kiedy sadzić te mało wymagające w uprawie warzywa.

Wymagania uprawowe

Ziemniak wczesny nie ma wielkich wymagań co do stanowiska. Obecnie w Polsce uprawiany jest na prawie wszystkich typach gleb, za wyjątkiem ciężkich, zbyt zwięzłych, zimnych i podmokłych. Najlepsze pod uprawę ziemniaka są gleby średnio zwięzłe, dobrze napowietrzone i przepuszczalne, o pH 5-6. Najodpowiedniejsze są więc stanowiska piaszczysto-gliniaste, o luźnym i przepuszczalnym podłożu. Może być uprawiany po sobie, jednak maksymalnie w okresach po 4-5 lat. Ziemniaki są mało wymagające co do przedplonu, najczęściej uprawia się je po zbożach, a same stanowią bardzo dobry przedplon dla innych roślin uprawnych. Części naziemne rośliny są wrażliwe na przygruntowe przymrozki i brak światła, które zmniejszają plony. Natomiast temperatura powyżej 26o C nie sprzyja zawiązywaniu się bulw. Wymagania wodne ziemniaka wzrastają w okresie intensywnego wzrostu i zawiązywania kłębów.

Jesienna i wiosenna uprawa roli

Uprawa gleby pod ziemniaki powinna być staranna. W okresie jesiennym wykonuje się orkę głęboką, a w wiosennym stosuje się włókę, kultywator i bronę. Ziemniak wczesny uprawia się w drugim roku po oborniku, który stosowany jest jesienią w dawce 25-30 ton na 1 hektar. Zaleca się ponadto uzupełnienie nawozów organicznych nawożeniem mineralnym – nawożenie torfowo-potasowe jesienią w dawkach ok. 100 kg P2O5 i 135-155 kg K2O na 1 hektar oraz nawożenie azotowe w ilości 80-100 kg/ha w dwóch porcjach (pierwszą przed sadzeniem, drugą podczas pierwszego obsypywania). Gdy gleba jest bardzo zakwaszona, można zastosować jeszcze nawożenie wapniowe w dawce 1,5-2 tony CaO na 1 hektar.

Przygotowanie sadzeniaków

Ziemniak jest rośliną uprawianą wyłącznie wegetatywnie z bulw (kłębów). O powodzeniu uprawy decyduje wartość nasienna sadzeniaka, na którą składają się: zdrowotność bulw, ich wielkość i wiek kształtowany odpowiednią temperaturą ich zimowego przechowywania oraz wiosennym pobudzaniem i podkiełkowaniem. Wiosną należy odrzucić uszkodzone bulwy, porażone parchem lub z objawami zgnilizny. Najlepsze do sadzenia są te o jednolitej wielkości ok. 3-6 cm, bo rośliny z takich bulw (60-80 g) wydają wcześniejszy plon. By jeszcze bardziej przyspieszyć zbiory, bulwy na 2-3 tygodnie przed sadzeniem można poddać zabiegowi rozbudzania lub podkiełkowywania, umieszczając je podwójną warstwą w ażurowych skrzynkach w widnym pomieszczeniu w temperaturze 10-12o C na 4-6 tygodni. Podkiełkowane bulwy należy spryskiwać wodą. Sadzeniaki są odpowiednio podkiełkowane, gdy kiełki grube, mocno osadzone osiągną długość ok. 1,5-2,5 cm.

czytaj dalej...

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki