Kiedy sadzić truskawki? Radzimy, co robić i kiedy, by długo cieszyć się smacznymi owocami

Sadzenie truskawek Uprawa truskawek

Truskawka jest bardzo popularnym i chętnie jedzonym letnim owocem. Co więcej, polskie truskawki uważane są za jedne z najlepszych na świecie, gdyż nasz umiarkowany klimat wyjątkowo sprzyja ich uprawie i możemy cieszyć się bogactwem różnych jej odmian. Przeczytaj, co zrobić, by cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami już w pierwszym roku po posadzeniu roślin. Dowiedz się poniżej, jak i kiedy sadzić truskawki.

Wymagania uprawowe

Najlepszy wzrost i owocowanie uzyskuje na glebach żyznych, ale lżejszych, próchniczych, przewiewnych, lekko kwaśnych, o pH 5,5-6,5 i uregulowanych stosunkach wodnych. Truskawka lubi miejsca nasłonecznione, gdyż dzięki temu jej owoce są bardziej aromatyczne i smaczniejsze. Gleba powinna być dobrze uprawiona, pozbawiona chwastów i bogata w składniki mineralne. Roślina ma płytki system korzeniowy, przez co dobrze znosi wysoki poziom wody gruntowej. Ważne jest, by nie sadzić jej na stanowiskach po pomidorach i ziemniakach, bo sprzyja to rozwojowi chorób.

Terminy i techniki sadzenia

Dokładny termin sadzenia truskawek zależy od wielu czynników – posiadanej gleby, opadów, dostępności sadzonek – możemy je sadzić wiosną, późnym latem lub jesienią, we wrześniu. Zasadniczo, im wcześniej rośliny zostaną posadzone, tym więcej czasu będą miały na dobre ukorzenienie, wytworzenie liści, koron bocznych i zawiązanie pąków kwiatowych na następny rok. W praktyce w Polsce najczęściej odbywa się to we wrześniu lub wczesną wiosną, po zbiorze jęczmienia ozimego, ponieważ wtedy jest największa dostępność sadzonek, a zarazem to najlepszy czas na odpowiednie przygotowanie pola, bo gleba jest odpowiednio wilgotna.

Należy pamiętać, że truskawki łatwo przemarzają i mogą uschnąć, jeśli posadzimy je zbyt późno, a opóźnienie terminu sadzenia oznacza słabsze plonowanie w pierwszym roku. Jednak najlepszy termin do zakładania plantacji jest latem, w końcu lipca i pierwszej połowie sierpnia, ponieważ rośliny mają wtedy najlepsze warunki i szybciej się przyjmują na stanowisku oraz rozrastają. Letni termin jest zalecany również w sytuacji, gdy samemu produkuje się sadzonki. Posiadanie swoich roślin pozwala również na sadzenie ich podczas najkorzystniejszej pogody, a więc natychmiast po deszczu lub podczas niewielkich opadów atmosferycznych. Truskawki posadzone w lecie mogą wydać obfity plon już w pierwszym roku po posadzeniu.

Zasadniczo sadzonki powinno się sadzić 7-14 dni po przekopaniu gleby i wyrównaniu powierzchni stanowiska, bo sadzenie ich od razu powoduje odsłonięcie korzeni i narażanie rośliny na przesychanie i przemarznięcie. W uprawach amatorskich truskawki sadzimy rzędowo w odległości 40-70 cm między rzędami i 15-20 cm między roślinami w rzędzie. Truskawki należy wkładać w dołki robione szpikulcem, pamiętając, by ich korzenie nie były pozawijane. Rośliny nie powinny być sadzone zbyt głęboko, należy dbać, by wierzchołki wzrostu znajdowały się ponad ziemią. Jednak szkodliwe jest również zbyt płytkie posadzenie, gdyż rośliny bardziej odczuwają wtedy skutki suszy. Sadzonki truskawek po ugnieceniu ziemi wokół należy obficie i regularnie podlewać. Gdy gleba jest dostatecznie wilgotna, sadzonki mają możliwość dobrego ukorzenienia się przed zimą. W celu ochrony przed chwastami truskawki można sadzić na uformowanym, podwyższonym wale usypanym z żyznej gleby, umieszczając je w wyciętych otworach na przykrywającej stanowisko płatach czarnej folii lub agrotkaninie.  

Właściwości

Jedzenie truskawek zalecane jest zwłaszcza osobom walczącym z nadwagą, bo mają małą wartość energetyczną, a dużą odżywczą: 100 g (ok. 11 sztuk) dostarcza tylko 28 kcal, a przy tym aż 66 mg witaminy C. Zawierają też karotenoidy, kwas foliowy, garbniki, cukry i tłuszcze, a także fosfor, wapń, żelazo, mangan i potas. W medycynie ludowej były stosowane w leczeniu przeziębień i infekcji. Wykazują również działanie hamujące rozwój bakterii i wirusów.  

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. „Czas sadzenia truskawek” Gudarowska Ewelina, [w:] „Działkowiec”, nr 8/2005 (660), s. 52.
  2. Gudarowska Ewelina „Kupujemy i sadzimy owocowe”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010, s. 34.
  3. „Wrzesień bogaty owocami” Gruca Zbigniew, [w:] „Ogólnopolski Tygodnik Rolniczy”, nr 36, s. 50-51.
  4. „Sadownictwo”, Hortpress, Warszawa 2002, wyd. II, s. 372-376.
  5. „Sadzimy truskawki” Król Katarzyna, [w:] „Działkowiec”, 9/2008 (697), s. 44.
  6. „Truskawka i poziomka” pod red. Żurawicza Edwarda, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2006, wyd. II, s. 117-119. 

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki