Kiedy sadzić porzeczki? Dowiedz się wszystkiego o terminach i technikach sadzenia porzeczek

Sadzenie porzeczek Sadzonki porzeczek w pojemnikach

Porzeczki powinny się znajdować w każdym przydomowym ogrodzie – ich krzewy nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych, a jednocześnie rodzą wyjątkowo wartościowe owoce, smaczne zarówno na surowo, jak i w przetworach.

Wymagania uprawowe

Porzeczka nie jest wymagającym krzewem owocowym, lubi klimat łagodny i luźną próchniczną ziemię, jednak jest niezwykle wytrzymała i owocuje na lżejszych glebach, a nawet w rejonach górskich na wysokości do ok. 1400 m. Dzięki wysokiej odporności na mróz porzeczki można uprawiać na terenie całego kraju. Najlepiej rosną na lekko kwaśnym podłożu (pH 5,5-6,5), żyznym i zasobnym w próchnicę, jednak zawsze powinno ono być wilgotne. Dobrze nawadniane, udają się również na glebach piaszczystych, należy unikać jedynie gleb zwięzłych i podmokłych. Krzewy porzeczki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, słabiej w cieniu, gdzie dają drobne owoce. Nie lubią upałów, suszy i nadmiaru wody. Gatunki porzeczki nie wymagają intensywnej ochrony przeciwko chorobom, natomiast wiosną są podatne na ataki szkodników: mszycy-porzeczkowo-czyściecowej, wielkopąkowca porzeczkowego czy gąsienic zwójek, które zwalcza się mechanicznie, usuwając chore pędy.

Termin sadzenia

Rośliny o odkrytych korzeniach zaleca się sadzić w okresie od października do połowy listopada. W sprzyjających warunkach jesienno-zimowych wytwarzają one nowe korzenie, co zapewnia im pełne wykorzystanie wody zmagazynowanej w glebie po zimie i dobry start wiosną. Rośliny sadzone w późniejszym okresie gorzej się przyjmują i słabiej rosną. Porzeczki sprzedawane w pojemnikach można sadzić w ogrodzie niemal cały rok (z wyjątkiem okresu zimowego). Żeby jednak młode rośliny miały szansę lepiej i szybciej się ukorzenić, najlepiej sadzić je w tym samym okresie, co krzewy z nagimi korzeniami, czyli jesienią (wrzesień-październik), po opadnięciu liści, lub na wiosnę (marzec kwiecień), po obeschnięciu gleby, a przed pojawieniem się nowych przyrostów. Można również zakładać plantacje wiosną, ale jest to mniej korzystne. W porównaniu z roślinami sadzonymi jesienią są one bardziej podatne na uszkodzenia i niedobór wilgoci w glebie. Ponadto w szkółkach znajduje się wtedy ograniczony pod względem odmianowym i jakościowym asortyment.

Techniki sadzenia

Porzeczki uprawia się w formie wolno stojących krzewów, w formie piennej i szpalerowej. Technika sadzenia jest taka sama, jak w przypadku innych krzewów owocowych.

  • Sadzenie porzeczki w formie krzewu

Porzeczka czarna jest gatunkiem powszechnie uprawianym w naszym kraju, gdyż na tle innych krzewów owocowych wyróżnia się obfitym i regularnym plonowaniem. Porzeczki czerwone i białe są jednym z najbardziej niedocenianych w Polsce owoców jagodowych. Zarówno w przypadku porzeczki czarnej, jak i kolorowej ważne jest wcześniejsze przygotowanie dołka do sadzenia. Na ok. dwa miesiące przed sadzeniem należy umieścić w dołkach nawozy, by odpowiednio spulchnić glebę. Sadzonki powinny mieć dobrze wykształcony system korzeniowy i kilka pędów bocznych, najczęściej mają formę krzewu o 3-4 pędach i są sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub w pojemniku. Ważne jest, by sadzić je w dołek nieco obszerniejszy od objętości korzeni i o 5-7 cm głębiej, niż rosły w doniczkach, bo płytko zakorzenione są bardziej wrażliwe na zabiegi pielęgnacyjne. Krzaki powinny rosnąć w odległości 1,5 m między krzakami i 2,5 m między rzędami.

czytaj dalej...

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki