Opadzina liści porzeczki dotyka nie tylko porzeczkę. Zwalczamy ją!

Opadzina liści porzeczki, inaczej antraknoza, może dotknąć także agrestu. Jej sprawcą jest grzyb Drepanopeziza ribis, którego prawdopodobieństwo pojawienia się wzrasta wraz z nastaniem wilgoci i chłodów. Choroba ta powoduje masowe opadanie liści, co może prowadzić do tego, że  już w lipcu krzewy będą ich kompletnie pozbawione.

Podatność odmian

  • Bardzo podatne: Ban Alder, Ben Lomond, Ben Sarek, Tibek.
  • Mało podatne: Ben Avon, Ben Dorain, Ben Hope.

Ogólnie jednak większość odmian zarówno porzeczki, jak i agrestu, ma spore tendencje do zachorowania, dlatego należy uważać w każdym przypadku.

Rozwój choroby

Grzyb ten zimuje na opadłych liściach, na których to na wiosnę pojawiają się worki z zarodnikami. Te z kolei zaczynają się rozprzestrzeniać podczas opadów deszczu i powodują infekcje pierwotne. Zarodniki workowe zaś są wysiewane w okresie od końca kwietnia do początku czerwca. W wyniku tej działalności na liściach pojawiają się brunatne małe plamki, które świadczą o tym, że grzyb wytwarza owocniki wypełnione zarodnikami konidialnymi. Uwalniają się one w momencie rozerwania skórki liścia i również przemieszczają wraz z wodą, powodując infekcje wtórne.

Objawy

Wczesną wiosną na dolnych liściach pojawiają się drobne ciemnobrązowe plamki, których liczba gwałtownie wzrasta po porażeniu wtórnym. Infekcja może się wtedy przenieść na wszystkie liście danej rośliny. Charakterystyczne jest też to, że po spodniej stronie liści pojawiają się nabrzmienia, pod którymi to właśnie grzyb wytwarza wspomniane wcześniej owocniki. Wszystko doprowadza do tego, że liście żółkną i masowo opadają, co z kolei osłabia krzewy, które gorzej plonują i źle radzą sobie z mrozem. Podobne objawy mogą wystąpić na ogonkach liściowych lub na pędach, jednak nie na owocach (chyba że na początku ich rozwijania się).

Zwalczanie

Bardzo ważna jest profilaktyka, która w dużym stopniu może wpłynąć na dobry stan plantacji zarówno porzeczki, jak i agrestu. Przede wszystkim zatem zawsze wycinajmy nadmiar pędów, dzięki czemu krzewy będą miały lepszy dostęp powietrza. Poza tym trzeba pamiętać o prawidłowym nawożeniu azotem. Najważniejsze jednak, żeby w razie infekcji wygrabiać porażone liście i niszczyć je z dala od uprawy.

Jeśli zaś plantacja zostanie poważnie zaatakowana przez opadzinę liści, to należy sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne. Wtedy też, jeszcze przed zbiorem owoców, stosuje się 3 opryski co 10 dni przez 4 do 8 tygodni środkami Saprol 190 EC, Dithane M-45 80 WP lub Bayleton 5 WP. Po zbiorze z kolei dobrze zastosować jeszcze 2 opryski.

Bibliografia:

  1. Bielenin A., Meszka B., Choroby krzewów owocowych, Kraków 2009, s. 70–72.
  2. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 84.

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki