Jak ciąć porzeczkę czarną? Zobacz zasady cięcia porzeczki czarnej

Cięcie porzeczki Przycinanie porzeczek

Ze względu na charakterystyczny, kwaskowaty smak, porzeczka nie należy do ulubionych owoców deserowych, jednak świetnie sprawdza się w przetwórstwie. Warto posadzić kilka krzewów w przydomowym ogródku, by móc cieszyć się ekologicznymi kompotami, dżemami, syropami czy nalewkami. Uprawa porzeczki nie jest trudna i absorbująca, jednak jeden zabieg pielęgnacyjny jest szczególnie ważny. Chodzi o cięcie, którego krzew potrzebuje, by móc prawidłowo rosnąć i wydawać owoce.

Formowanie krzewu

Pierwsze cięcia po posadzeniu mają na celu nadanie krzewom prawidłowej formy i pobudzenie ich do wydawania nowych, owoconośnych pędów. W tym celu, po posadzeniu, pędy skracamy nad trzecim lub czwartym oczkiem, w zależności od długości i proporcjonalnie do niej. Począwszy od pierwszego roku życia krzewu, w kolejnych latach przybywa nowych pędów, które wycinamy jedynie w sytuacji, gdy nie mają orientacji pionowej, ewentualnie lekko skośnej – usuwamy je, gdy rosną poziomo, silnie skośnie lub gdy pokładają się na ziemi. W ten sposób uformujemy prawidłowy szkielet rośliny, który pozwoli nam osiągnąć i utrzymać intensywne owocowanie porzeczki.

Jeśli przyrost krzewu jest niewielki, konieczne będzie skoszenie krzewu, by pobudzić go do wydania nowych, silnych pędów. Zabieg ten przeprowadza się, gdy na krzewie nie ma liści.

W kolejnych latach życia porzeczki – drugim i trzecim roku – cięcie nadal nie jest zbyt intensywne. W dalszym ciągu wycinamy pędy uszkodzone, połamane lub chore oraz pokładające się na ziemi, utrzymując w ten sposób szkielet krzewu w odpowiedniej kondycji.

Cięcie w okresie owocowania – prześwietlanie i odmładzanie

Porzeczki wchodzą w okres intensywnego owocowania w 4-5 roku życia krzewu. Wówczas zmienia się cel i charakter zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest cięcie. Teraz staramy się utrzymać roślinę w optymalnej objętości, czemu służy prześwietlanie. Ten rodzaj cięcia polega na usuwaniu starych, kilkuletnich pędów (najlepiej czteroletnich), które owocowały w poprzednich latach oraz często także konieczne jest się pozbycie się nadmiaru młodych odrostów.

Rozróżnienie pędów może być kłopotliwe. Te młode mają oliwkowy kolor i niewiele rozgałęzień, zaś im starsze, tym grubszą korą są pokryte i mają więcej odrostów. Dla ułatwienia, zanim nauczymy się je rozpoznawać, warto zaznaczyć wiek niektórych z nich, na przykład przez przywiązanie do nich zawieszek z datą roczną.

Zasady cięcia porzeczki:

  • Każdego roku, w okresie letnim, po zbiorze owoców, ewentualnie jesienią lub wczesną wiosną, dokonujemy cięcia prześwietlającego.
  • Co do zasady, krzew powinien składać się z kilkunastu pędów w różnym wieku z niewielką przewagą tych najmłodszych.
  • Cięcie pielęgnacyjne wymaga także, by każdego roku wyciąć wszystkie pędy uszkodzone, złamane, chore, narastające na siebie lub pokładające się na ziemi. Robimy to niezależnie od ich wieku, choć jeśli chodzi o te o orientacji poziomej, zwykle i tak są to stare pędy.
  • Porzeczka czarna nie nadaje się do prowadzenia krzewu w formie szpaleru.
  • Krzewy przeznaczone do zbioru mechanicznego powinny mieć kształt korony układający się w literę „V”.

Utrzymanie krzewu w prawidłowej kondycji zapewni nam obfite plony oraz znacznie ułatwi zbiory owoców. Nie tylko ze względu na łatwiejszy dostęp do nich, ale także z uwagi na fakt, że przy prześwietlonym krzewie, pojedyncze porzeczki w obrębie grona mają większą szansę na równomierne dojrzewanie.

Bibliografia:

- Sadownictwo, podręcznik dla uczniów techników ogrodniczych, ss. 406-411

- B. Błaszczyńska, Uprawa porzeczek, ss. 67-70

- J-Y Prat, ABC sadownictwa krok po kroku, s. 105

- A. Mika, Cięcie drzew i krzewów owocowych, ss. 178-180

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki