Kiedy i jak sadzić wiśnie? Wyjaśniamy prawidłowe sadzenie wiśni

Sadzenie wiśni Sadzenie wiśni na wiosnę

By nasz przydomowy ogródek stał się ogródkiem kwitnącej wiśni, a później także owocowym rajem, trzeba szeregu czynności i zabiegów oraz wiedzy. Owoc, z którego słynie Japonia, to doskonałe źródło witamin i pierwiastków. Idealne dla osób dbających o linię – niezbyt słodkie i małokaloryczne – ale także dla wszystkich, którym zależy na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników. Jak wyhodować sobie swoją własną „fabrykę” wiśni?

Wybór stanowiska

Wiśnię z powodzeniem można uprawiać na terenie całego naszego kraju, gdyż nie ma dużych wymagań klimatycznych i glebowych. Nie jest też wrażliwa na mróz, ale ponieważ okres kwitnienia przypada na kwiecień/maj, mogą jej zaszkodzić wiosenne przymrozki i to już te sięgające zaledwie 2 stopni poniżej zera.

Jeśli chodzi o glebę, to oczywiście preferowana jest jak najbardziej żyzna, jednak na potrzeby własne, a nie produkcji przemysłowej, nada się każdy jej rodzaj (w szczególności przepuszczalne, głębokie, gliniaste i piaszczysto-gliniaste).

Jedyne zastrzeżenie do warunków klimatycznych to takie, że wiśnie nie lubią za dużo wilgoci, gdyż nadmiar wody może powodować pękanie owoców. Z tego powodu nieco gorszych plonów powinniśmy się spodziewać na obszarach z dużą ilością opadów, występujących np. na terenach podgórskich.

Przygotowanie stanowiska

Jeśli chcemy uprawiać wiśnie, decyzji o sadzeniu nie powinniśmy podejmować z dnia na dzień, gdyż stanowisko wymaga odpowiedniego przygotowania już na trzy miesiące wcześniej. Gleba potrzebuje czasu, by nabrać właściwości odżywczych na skutek przeprowadzonego przez nas procesu nawożenia i spulchniania. W tym celu w ziemi wykopujemy dołki w kształcie prostopadłościanu o boku ok. 70cm. W miejscu przecięcia przekątnych, mniej więcej po środku dołka umieszczany w ziemi drewniany palik, do którego później przywiążemy nasze młode drzewko. Jego wysokość powinna wynosić tyle, ile po okresie wzrostu wyniesie wysokość pnia. Palik powinien zatem mieć taką długość, jak długość pnia młodego drzewka plus ok. 1m zapasu.

Wykopaną ziemię mieszamy z wieloskładnikowym nawozem do sadzenia drzew owocowych i zasypujemy nią dołek. Nie ubijamy, ani nie udeptujemy, a jedynie luźno roztrząsamy dla lepszego efektu spulchnienia.

Kiedy sadzić?

Najkrócej rzecz ujmując, albo późną jesienią, albo wczesną wiosną. Oba okresy mają swoje wady i zalety, gdyż jesienią mamy więcej czasu na przygotowanie stanowiska z trzymiesięcznym wyprzedzeniem oraz większy wybór materiału szkółkarskiego, jednak w tym czasie młode drzewka są wystawione na ryzyko przemarznięcia, nawet pomimo swojej dość dużej odporności. Wiosną nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu, gdyż w tym czasie występują mało obfite opady deszczu, a wcześniejsze przygotowanie gruntu może być utrudnione z uwagi na mroźną porę, podczas której ziemia może być zbyt zmarznięta.

Kiedy kupić?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup drzewek tuż przed planowanym sadzeniem i, po odpowiednim przetransportowaniu ich ze szkółki do ogrodu czy sadu, rozpocząć uprawę. Jeśli jednak, np. ze względu na złą pogodę musimy poczekać, istnieje sposób, by przechować młode drzewka przez kilka dni. W tym celu korzenie obsypujemy ziemią albo trocinami i intensywnie podlewamy. Pamiętajmy także, by na każdym etapie odpowiednio obchodzić się z drzewkami – wiązki chwytamy zawsze poniżej zgrubienia po okulizacji, uważając, by nie spowodować opadnięcia pąków lub uszkodzenia młodych pędów.

czytaj dalej...

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki