Polecane odmiany wiśni - przegląd i charakterystyka

Wiśnie Owocująca wiśnia

Wiśnie klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na barwę soku. Wyróżnia się wiśnie szklanki oraz wiśnie czarne. Właściwy wybór odmiany jest gwarancją powodzenia uprawy. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na odporność drzew na mróz i choroby, siłę wzrostu, plenność, termin dojrzewania owoców i ich cechy. Siła wzrostu ma znaczenie przy wielkości terenu, jakim dysponujemy, i rozstawy, w jakiej chcemy sadzić rośliny. W Polsce uprawia się wiśnię na dużą skalę. Jesteśmy w gronie największych producentów tych cenionych drzew owocowych. Wiśnie dekorują również wiosną nasze ogrody przydomowe i działkowe, a latem ich owoce wykorzystywane są do produkcji wielu przetworów.

Największe znaczenie w produkcji towarowej mają odmiany wiśni: Łutówka, Debreceni Bötermö (Debreczyn) i Nefris.

Debreceni Bötermö, (Debreczyn)

Węgierska, samopylna odmiana, chociaż w niektórych źródłach określana jako obcopylna, zapylana przez odm. Nefris i Koral. Silnie rosnące drzewo o regularnej koronie. Wytrzymałe na mróz i odporne na choroby. Obficie zawiązywane są pąki na dwuletnich pędach, słabiej na słabszych przyrostach rocznych. Wcześnie kwitnie, pod koniec kwietnia. Pąki kwiatowe są odporne na przymrozki. Wielkość owocowania wzrasta wraz z wiekiem drzewa. Owoce są duże (5,5–7,0 g), z czerwoną skórką. Miąższ jest słodko-kwaśny, smaczny. Sok barwiący. Dojrzałość zbiorczą owoce uzyskują pod koniec pierwszej dekady lipca. Najczęściej wykorzystywane w przetwórstwie, ale polecane również do bezpośredniego spożycia ze względu na wysoką wartość deserową (nie są jeszcze doceniane).

Groniasta z Ujfehertoi

Węgierska, samopylna odmiana. Drzewo rośnie średnio silnie. Posiada luźną koronę. Odporne na mróz i przymrozki pąki nie przemarzają. Drzewo mało podatne na raka bakteryjnego i drobną plamistość liści drzew pestkowych. Średnio wrażliwe na moniliozę (brunatna zgnilizna drzew pestkowych). Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie, corocznie. Owoce są duże lub średniej wielkości (średnio 5 g), ciemnoczerwone o czerwonym, słodko-kwaśnym, smacznym miąższu. Sok jest czerwony, barwiący. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w połowie lub pod koniec lipca, kilka dni przed Łutówką. Przeznaczane do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.

Kelleris 16

Duńska, samopylna odmiana. Średnio silnie rosnące drzewo z jajowatą koroną. Dość wytrzymałe na mróz. Pąki odporne na przymrozki. Drzewo mało wrażliwe na moniliozę, średnio odporne na raka bakteryjnego. Średnio wcześnie kwitnie. W okres owocowania wcześnie wchodzi. Owocuje obficie, corocznie. Zawiązuje duże lub średniej wielkości (4,0–6,0 g) owoce z jasnymi, delikatnymi kropeczkami na błyszczącej, ciemnoczerwonej skórce. Miąższ jest ciemny, soczysty, średnio kwaśny, delikatniejszy w smaku od Łutówki i Nefris. Sok barwiący. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w połowie lipca, ok. 10 dni przed Łutówką. Podatne są na pękanie podczas deszczu oraz średnio znoszą transport. Owoce deserowe lub na przetwory. Odmiana ta może być z powodzeniem uprawiana nawet na słabszych glebach.

Koral

Polska odmiana. Uważa się, że może być klonem Nefris. Średnio silne drzewo ze stożkowatą, gęstą koroną. Wrażliwe na raka bakteryjnego, dość odporne na moniliozę i drobną plamistość liści drzew owocowych. Średnio wcześnie kwitnie. Obficie, corocznie owocuje. Owoce są duże (6–7 g) z ciemnoczerwoną skórką. Miąższ ciemnoczerwony, umiarkowanie kwaśny, smaczny. Sok barwiący, czerwony. Dojrzałość owoce uzyskują w drugiej dekadzie lipca, podobnie jak Groniasta z Ujfehertoi, ale mogą pozostać dłużej na drzewie. Odmiana polecana zarówno do nasadzeń towarowych, jak i amatorskich. Owoce deserowe i przeznaczane do produkcji przetworów.

czytaj dalej...

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki