Najczęstsze choroby wiśni – przegląd, objawy i zwalczanie

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych Wiśnie

Wiśnie stosunkowo często porażane są przez różnego rodzaju choroby. W artykule podpowiadamy, jak je rozpoznać oraz skutecznie zwalczać.

Choroby bakteryjne

Rak bakteryjny drzew owocowych

Ta jedna z groźniejszych chorób drzew owocowych powodowana jest przez patowary bakterii Pseudomonas syringae. Do zakażenia dochodzi przez kwiaty, uszkodzenia kory czy ślady po opadających liściach. Porażane są wszystkie nadziemne części rośliny, głównie kwiaty, owoce, liście oraz pędy. Choroba objawia się silnym gumowaniem i rozwojem ran rakowych na konarach, powodując zamieranie części powyżej zrakowaceń. Porażone pąki początkowo nabrzmiewają, lecz nie rozwijają się i zamierają, kwiaty zaś brunatnieją, kurczą się i po pewnym czasie opadają. Porażone owoce również opadają, na ich skórce widoczne są plamy gnilne. Na liściach z kolei pojawiają się drobne, jasnozielone plamki z czasem zasychające i wykruszające się.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • wycinanie chorych pędów i smarowanie ran farbami ochronnymi (zabieg skuteczniejszy jednak u drzew ziarnkowych)
 • opryski fungicydami miedziowymi, np. Miedzian Extra 350 S.C./50 WP, Champion 50 WP, Nordox 75 WG; zabezpieczają one jedynie przed zakażeniem
 • wybieranie wolnego od chorób materiału szkółkarskiego
 • pobieranie zrazów wyłącznie ze zdrowych roślin
 • uprawa odmian mniej podatnych na raka bakteryjnego

Odmiany mało i średnio podatne: Groniasta z Ujfehertoi, Kelleris 16, Lucyna, Łutówka, Nana, Northstar, Pandy 103, Sabina

Odmiany podatne: Nefris, Wanda

Choroby grzybowe:

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Choroba wywoływana przez grzyby Monilinia laxa i Monilinia fructigena, porażające kwiaty, pędy oraz owoce. Pierwsze porażane są kwiaty przez znamię słupka lub pylniki, które w wyniku infekcji brunatnieją i zamierają. Obumarłe mogą pozostawać na drzewie nawet przez kilka miesięcy. Następne zakażane są pędy, na których pojawiają się nekrozy kory, ponadto ich zasychające końce mogą się wyginać. Na owocach, które infekowane są w okresie dojrzewania, widoczne są brunatne plamy gnilne, które stopniowo obejmują całą powierzchnię. Później w obrębie plam tworzy się popielatoszary nalot zarodników. Owoce gniją, ulegają deformacjom, brunatnieją, aż w końcu stają się czarnymi mumiami. Większość przed zmumifikowaniem opada z drzewa, niektóre mogą jednak na nim pozostać do następnego roku. Choroba w ciągu kilku dni w sprzyjających warunkach (wysoka wilgotność powietrza i temperatura 20–25°C) może spowodować zamarcie wszystkich kwiatów, zawiązków i pędów. Rozwój zgnilizny nie ustępuje nawet po zbiorze.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • wycinanie porażonych pędów
 • zbieranie zgniłych opadłych owoców oraz mumii pozostałych na drzewach
 • opryski fungicydami miedziowymi (np. Miedzian Extra 350 S.C./50 WP, Topsin M 500 S.C., Switch 62,5 WG) lub IBE (np. Troja 250 EW, Score 250 EC, Kaptan Plus 71,5 WP)
 • zwalczanie szkodników kory oraz uszkadzających skórkę owoców
 • w uprawie ekologicznej opryski wyciągiem lub odwarem ze skrzypu polnego
czytaj dalej...

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Komentarzy (5)

 1. Ania

  Moją wiśnię zaatakowała jakaś choroba, liście stały się żółte i zaczęły opadać. Co to może być?

  • kamil

   Mam dokładnie taki sam problem, ktoś coś wie?

   • kamil

    Szkoda mi moich wiśni... :/

 2. Rolnik

  Ania, to może być odmiana żółtaczki rumuńskiej. Poszukaj w Google.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki