Wiśnia Pandy 103 – węgierska odmiana wiśni sokowej, idealna do amatorskiej uprawy

Wiśnia Pandy 103 jest to jedna z najsmaczniejszych odmian znana również pod nazwą Köröser. Pochodzi z głównej populacji węgierskich wiśni określanych wspólną nazwą Pandy, która jest klonem odmiany Kerezer. Obecnie Panda 103 jest w uprawie jedynie w Polsce i Czechach, na Węgrzech mało znana.

Opis drzewa

Odmiana ta zaliczana jest do średnio wczesnych, stąd podczas długich zim pierwsze kwiaty na drzewach mogą niekiedy przemarzać. Są one w jasnych barwach: zwykle białe, rzadziej beżowe i jasnokremowe. Drzewa są silnie rosnące, o kulistej na początku, a następnie jajowatej i bardziej przejrzystej koronie. Ich grube i wysoko wzniesione gałęzie pokryte są licznymi krótkopędami zakończonymi długimi eliptycznymi liśćmi o piłkowanym brzegu. Są one błyszczące i intensywnie ciemnozielone. W okres owocowania wchodzi najczęściej już w trzecim roku po posadzeniu.

Owocowanie

Jej dojrzałość do zbiorów owoców przypada na drugą połowę lipca, zwykle około tygodnia przed zbiorami odmiany Łutówka. Wiśnia ta owocuje corocznie, jednak ze względu na wczesny okres jej kwitnienia wielkość zebranych plonów powiązana jest ściśle z pogodą. W chłodne wiosny i mało słoneczne lata może mieć mało owoców. Z reguły są one duże lub bardzo duże (6-7 g), o ciemnoczerwonej barwie i prześwitującej, elastycznej skórce. Mają nerkowaty kształt i smaczny, dość ścisły miąższ. Wielką zaletą tej odmiany jest to, że pestka łatwo odchodzi od jasnoróżowego miąższu, a ciemnoczerwony sok nie barwi i nie wycieka w owocu podczas zbioru, co pozwala na ich dłuższe przechowywanie.

Uprawa

Panda preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i nieco przewiewne. Lubi gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Odmiana średnio przystosowana do mrozów i bardzo odporna na choroby, w tym moniliozę, raka bakteryjnego i drobną plamistość liści. Ze względu na swoją wysoką zdrowotność zalecana jest do uprawy amatorskiej.

Zastosowanie

Panda 103 jest odmianą wiśni sokowej, idealnie nadaje się do przyrządzania smacznych napojów. Jej słodki smak sprawia, że jest ceniona zarówno przez sadowników, jak i w przetwórstwie, do kompotów i dżemów. Nadaje się również do przyrządzania domowych nalewek. Odmiana deserowa z przeznaczeniem owoców do bezpośredniego spożycia. Wyjątkowo dobrze nadają się do mrożenia i dobrze znoszą transport, stąd jej wysoka popularność w sadach towarowych. Odmiana ta polecana szczególnie osobom chorym na serce oraz mającym kłopoty z nerkami.

Uwagi

Jest tylko częściowo samopylna, więc do pełnego i obfitego owocowania wymaga posadzenia wśród innych odmian wiśni zapylaczy, np. Lucyny, Nefris lub Łutówki, najlepiej w stosunku 1:1.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 27-28.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 1997, s. 193-201.
  3. „Pomologia”, pod red. prof. dr Rejmana Aleksandra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994, s. 325-326.
  4. „Sadownictwo”, pod red. prof. dr Pieniążka S.A., Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze, Warszawa 2000, s. 74-75.
  5. Schreiner Annette „Drzewa w ogrodzie”, wyd. Delta, s. 73.
  6. „Szklanki, czyli wiśnie deserowe”, [w:] „Mój piękny ogród”, nr 8/2009, s. 37.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki