Wiśnia Northstar – amerykańska odmiana chętnie uprawiana w Polsce

Wiśnia Northstar to kanadyjska odmiana wiśni powstała ze skrzyżowania odmiany Łutówka z Wiśnią Syberyjską. Często spotykana w polskich sadach. Owocuje szybko, bo już w drugim roku po posadzeniu, wydając obfite plony.

Opis drzewa

Rośnie słabo, ma wyjątkowo małe i niezbyt rozłożyste korony o kulistym lub stożkowatym kształcie z wieloma krótkopędami. Ma cienkie gałęzie i wąskie, drobno ząbkowane liście o metalicznym połysku, które stanowią dużą wartość dekoracyjną, oraz drobne pączki kwiatowe. Taka budowa umożliwia ich gęste sadzenie i duże zbiory przy produkcji towarowej.

Owocowanie

Kwitnie średnio wcześnie, a jej kwiaty są odporne na mróz. Owoce dojrzewają wcześnie, średnio o 10 dni szybciej niż odmiany Łutówka, Kelleris 16 i Nefris. Ich zbiory mogą być rozpoczęte już na początku lipca. Są kuliste lub nerkowate i dość drobne (3,5-4,5 g), a ich skórka i miąższ mają ciemnoczerwoną, niemal mahoniową barwę. Owoce mało wrażliwe na pękanie i transport. Sok nie wycieka po oderwaniu owocu od szypułki.

Uprawa

Dużą zaletą tej odmiany jest jej odporność na spadki temperatury oraz choroby. Wyjątek stanowią jedynie monilioza i rak bakteryjny, na które jest dość wrażliwa. Ponadto nie wymaga ona do szybkiego wzrostu tak intensywnych oprysków jak odmiany Łutówka czy Nefris. Trzeba jednak pamiętać, że odmiana Northstar jest chętnie zjadana przez dzikie ptaki.

Zastosowanie

Soczyste i delikatne wiśnie mają przyjemny kwaskowaty smak, dzięki czemu idealnie nadają się na przetwory. Mają wysoką wartość przetwórczą ze względu na ich ciemny, silnie barwiący sok o ldelikatnym, cynamonowym aromacie. Dzięki wczesnemu okresowi dojrzewania zapewniają zaopatrzenie rynku w owoce wiśni przeznaczone do celów przetwórczych. Duża zdrowotność drzew odmiany Northstar sprawia, że cieszy się ona dużym powodzeniem wśród amatorów.

Uwagi

Odmiana samopłodna, niewymagająca sąsiedztwa innych odmian, dzięki czemu idealnie nadaje się do amatorskiej uprawy zarówno towarowej, jak i na małych działkach.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 25-26.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 2000, s. 150-152.
  3. Mika Augustyn „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010, s. 260-273.
  4. „Pomologia”, pod red. prof. dr Rejmana Aleksandra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994, s. 323-324.
  5. „Sadownictwo”, Hortpress, wyd. II, Warszawa 2002, s. 320-323.
  6. „Szklanki, czyli wiśnie deserowe”, [w:] „Mój piękny ogród”, nr 8/2009, s. 37.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki