Wiśnia Sabina – polska odmiana towarowa o słodkich owocach

Wiśnia Sabina (Prunus cerasus) to odmiana wczesna polskiego pochodzenia. Jest wyhodowanym w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach mieszańcem odmiany Łutówka i odmiany Schirpotreb.

Opis drzewa

Sabina tworzy silnie rosnące drzewa o dużej, kulistej koronie. Ma sztywne gałęzie z wieloma krótkopędami pokryte średniej wielkości eliptycznymi liśćmi. Szybko wchodzi w okres owocowania, bo już w drugim roku po posadzeniu. Jest bardzo plenna, owocuje obficie.

Owocowanie

Zakwita na przełomie kwietnia i maja. Dojrzewa również bardzo wcześnie, bo już na początku lipca, bezpośrednio przed odmianą Northstar. Ma średniej wielkości (4,5-5 g), kuliste owoce o czerwonym miąższu, które trudno odrywają się od szypułek. Ich czerwony sok nie wycieka po oderwaniu od szypułki.

Uprawa

Wiśnia ma małe wymagania siedliskowe, do szybkiego wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Jej uprawa udaje się nawet na suchych glebach piaszczystych. Drzewa tej odmiany przystosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych. Są również odporne na choroby oraz mróz – niezwykle rzadko atakuje ją plamistość liści, w dodatku wykazuje całkowitą odporność na raka i moniliozę.

Zastosowanie

Odmiana typowo deserowa. Smaczne wiśnie o kwaskowatym smaku idealnie nadają się do przetworów i do spożycia na surowo. Odmiana chętnie wykorzystywana zarówno do nasadzeń towarowych, jak i do uprawy amatorskiej.

Uwagi

Odmiana prawdopodobnie samopłodna. Polecana do uprawy w duecie z innymi wiśniami, np. z odmianą Northstar, dla uzyskania lepszych plonów.  

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 28-29.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 2000, s. 150-152.
  3. Mika Augustyn „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010, s. 260-273.
  4. „Sadownictwo”, pod red. prof. dr Pieniążka S.A., Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze, Warszawa 2000, s. 45, 74-75.
  5. Schreiner Annette „Drzewa w ogrodzie”, wyd. Delta, s. 73.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki