
Polecane odmiany wiśni - przegląd i charakterystyka
Wiśnia Sabina (Prunus cerasus) to odmiana wczesna polskiego pochodzenia. Jest wyhodowanym w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach mieszańcem odmiany Łutówka i odmiany Schirpotreb.
Sabina tworzy silnie rosnące drzewa o dużej, kulistej koronie. Ma sztywne gałęzie z wieloma krótkopędami pokryte średniej wielkości eliptycznymi liśćmi. Szybko wchodzi w okres owocowania, bo już w drugim roku po posadzeniu. Jest bardzo plenna, owocuje obficie.
Zakwita na przełomie kwietnia i maja. Dojrzewa również bardzo wcześnie, bo już na początku lipca, bezpośrednio przed odmianą Northstar. Ma średniej wielkości (4,5-5 g), kuliste owoce o czerwonym miąższu, które trudno odrywają się od szypułek. Ich czerwony sok nie wycieka po oderwaniu od szypułki.
Wiśnia ma małe wymagania siedliskowe, do szybkiego wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Jej uprawa udaje się nawet na suchych glebach piaszczystych. Drzewa tej odmiany przystosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych. Są również odporne na choroby oraz mróz – niezwykle rzadko atakuje ją plamistość liści, w dodatku wykazuje całkowitą odporność na raka i moniliozę.
Odmiana typowo deserowa. Smaczne wiśnie o kwaskowatym smaku idealnie nadają się do przetworów i do spożycia na surowo. Odmiana chętnie wykorzystywana zarówno do nasadzeń towarowych, jak i do uprawy amatorskiej.
Odmiana prawdopodobnie samopłodna. Polecana do uprawy w duecie z innymi wiśniami, np. z odmianą Northstar, dla uzyskania lepszych plonów.
Autor: Justyna Czerwieniec
Bibliografia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl