Jak i kiedy szczepić wiśnie? Szczepienie wiśni bez sekretów

Szczepienie drzewka owocowego Okulizacja drzewka owocowego

Wiśnie to drzewa wytrzymałe na mróz, mogą być uprawiane w każdym rejonie naszego kraju. Dobrze rosną na glebach gliniastych lub pyłowych i niezbyt ciężkich. Szczepi się je na siewkach antypki i na dzikiej czereśni ptasiej. Szczepienie wykonuje się przede wszystkim po to, by wzmocnić wzrost drzewa.

Podkładki

Wiśnie szczepione na czereśni ptasiej cechują się zwiększoną siłą wzrostu i silniejszym systemem korzeniowym. Są jednak często porażane przez drobną plamistość liści drzew pestkowych i wchodzą późno w okres owocowania. Na drzewach zawiązywane są owoce dobrej jakości, ale w małym plonie. Lepiej rosną na glebach gliniastych, ciepłych i żyznych. Z czereśni ptasiej wyselekcjonowano typ bardziej wartościowy – Alkavo. Siewki tego typu rozmnażane są z nasion, dobrze rosną w naszym klimacie, a drzewa na nich szczepione cechują się wyrównanym wzrostem. Wiśnie można również szczepić na antypce, która jest powszechnie wykorzystywana w szkółkarstwie. Jej nasiona pozyskuje się z drzew późno wchodzących w okres dojrzewania oraz odpornych na mróz. Wiśnie szczepione na siewkach antypki charakteryzują się średnią siłą wzrostu i lepszym plonowaniem, większość odmian dobrze się zrasta. Lepiej znoszą wzrost na lżejszych, piaszczystych glebach i są bardziej wytrzymałe na mróz niż szczepione na siewkach czereśni ptasiej.

Wiśnie można również szczepić na podkładce wegetatywnej F 12/1. Drzewa na niej szczepione rosną silnie, podobnie jak na siewkach czereśni ptasiej. Przede wszystkim polecana jest dla odmian słabo rosnących, m.in. Łutówki i Nefris – wchodzą wcześniej w okres owocowania i plonują obficie.

Termin szczepienia

Wiśnie szczepimy wczesną wiosną w marcu lub jesienią we wrześniu. Okulizację wykonuje się od lipca do sierpnia, zwykle od 20 lipca do 15 sierpnia, kiedy to miazga wykazuje najintensywniejszy rozrost. Najlepiej, kiedy szczepienie przeprowadza się w pochmurny, suchy dzień lub ciepły, ale suchy wieczór. Nie należy szczepić drzew podczas deszczu lub po opadach.

Metody szczepienia

Okulizacja śpiącym oczkiem w literę T

Jak wcześniej wspomniano, okulizację wiśni rozpoczyna się pod koniec lipca, chociaż tak naprawdę o właściwym terminie wykonania zabiegu świadczy wykształcenie oczek na zrazach i aktywność miazgi. Z pędu odcinamy tzw. tarczkę z korą, drewnem, oczkiem i ogonkiem liściowym. Z podkładki usuwamy wszelkie pędy boczne, a korę nacinamy w kształcie litery T, ok. 10 cm nad ziemią cięciem poziomym (1–1,5 cm) oraz pionowym rozpoczynając je 3–4 cm pod cięciem poziomym, od dołu do góry. Odchylamy brzegi nacięcia, by ich nie poszarpać i wsuwamy uprzednio odciętą tarczkę. Paskiem z folii polietylenowej lub rafią obwiązujemy miejsce okulizacji, zaczynając od dołu. Po 2 tygodniach od okulizacji sprawdzamy, czy zraz się przyjął. Jeśli ogonek liściowy na tarczce żółknie i odpada, to zabieg wykonaliśmy poprawnie, jeśli jednak zasycha i pozostaje, musimy zabieg powtórzyć naprzeciwko lub poniżej miejsca szczepienia.

Do wykonania szczepień potrzebujemy ostrego sekatora, okulizatora (specjalny nożyk do okulizacji) lub szczepaka (nożyk do szczepienia), pasków foliowych i zaprawy Funaben.

Wiśnie można również szczepić innymi sposobami, poprzez szczepienie w półszparę oraz szczepienie w klin (najczęściej jednak jest to okulizacja). Wykonanie w przypadku obu metod jest do siebie podobne. Przy szczepieniu w półszparę podkładkę ścinamy w miejscu, w którym chcemy zaszczepić drzewo i wyrównujemy powierzchnię cięcia. Następnie do połowy średnicy podkładki wykonujemy szparę na głębokości 5–6 cm. W nacięciu umieszczamy uprzednio przygotowany zraz, nacięty skośne z dwóch stron na dł. 3–4 cm. Miazgi obydwu komponentów powinny do siebie dobrze przylegać. Miejsce szczepienia obwiązujemy od dołu paskiem foliowym i smarujemy maścią ogrodniczą. Podczas szczepienia w klin w podkładce wykonujemy trójkątny klin poprzez dwa skośne cięcia długości 3–4 cm. Reszta czynności podobna jest jak przy szczepieniu w półszparę.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Czynczyk A., „Szkółkarstwo sadownicze”, PWRiL, Warszawa 2012 r., s. 49–50; 96–104

Hodun G., „Okulizacja – letnie szczepienie”, „Działkowiec” nr 8/2008 r., s. 38

Mika A., „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 260–267

Mika A., „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, PWRiL, Warszawa 2014 r., s. 33–35; 46–56; 75

Prat J.Y., Retournard D., „Szczepienie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych”, Delta W-Z, Warszawa, s. 95–99

Wyrzykowska M., „Tajniki szczepienia (cz. II)”, „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nr 23/2013 r., s. 25

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki