Jak nawozić wiśnie? Wyjaśniamy zasady nawożenia wiśni

Wiśnie Wiśnie - owoce

Nawożenie przed posadzeniem wiśni

Przed założeniem sadu glebę nawozi się obornikiem w dawce 40 t/ha lub kompostem w ilości 60–80 t/ha. Nawożenie mineralne wiśni stosuje się z uwzględnieniem analizy chemicznej gleby oraz analizy liści. Dawki K20, P205 oraz Mg0 zależne są od ilości potasu, fosforu i magnezu w glebie. Orientacyjnie stosuje się 400–500 kg siarczanu potasu i 500–600 kg superfosfatu potrójnego na 1 hektarze. Magnez dostarczany jest wraz z wapnem magnezowym. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość potasu w glebie hamuje pobieranie magnezu oraz boru przez młode rośliny. Nawozy organiczne i mineralne przekopuje się na głębokości 25–30 cm ok. 1,5 miesiąca przed sadzeniem jesiennym, wiosną natomiast na 1–2 tygodnie przed sadzeniem.

Nawożenie młodego sadu

Bardzo ważne w pielęgnacji młodego sadu jest nawożenie wiśni azotem. Nawozy azotowe zaleca się wysiewać indywidualnie pod drzewko w dawce 10–20 g N/m2, na 1,5 razy większej powierzchni od średnicy korony drzewa. Stosuje się nawożenie ręczne lub za pomocą rozrzutnika pasowego. Zazwyczaj w 1. roku po założeniu sadu nawozy azotowe podaje się w dawce 30–40 kg N/ha w pasy szerokości 1 m, a w drugim 50–75 kg N/ha w pasy szerokości 1,5 m. W kolejnych latach można stosować nawożenie 30–50 kg N/ha w pasy szerokości 2 m. Zaleca się dzielenie dawek, część dawki stosuje się wczesną wiosną, a resztę po kwitnieniu drzew. Nawozy potasowe stosuje się jesienią, zazwyczaj w okresie od października do listopada. Dawkowanie powinno być dostosowane do analizy chemicznej gleby. W przypadku dużej ilości potasu nie należy nawozić nim przez 2–3 lata. Przy niskiej zasobności gleby podaje się nawóz potasowy w dawce 80–120 kg K20/ha, średniej 50–80 kg K20/ha. Zalecane jest używanie siarczanu potasu, jest lepszym nawozem dla drzew. Młodego sadu zazwyczaj nie nawozi się nawozami fosforowymi, jeśli odpowiednio zostały zastosowane przed założeniem sadu.

W pierwszym roku po posadzeniu zaleca się również stosowanie obornika wokół pnia drzewa warstwą 15 cm, średnicy 1 m.

Nawożenie sadu owocującego

W sadach starszych podaje się azot w dawce 50–80 kg N/ha na całą powierzchnię lub 30–50 kg N/ha w pasy szerokości 2 m. Przeważnie nie stosuje się w dalszym ciągu nawożenia fosforem, o ile nie wykazała tego analiza liści. Wtedy dawką orientacyjną jest 60–100 kg P205/ha.

Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniego pH gleby. Kwasowy odczyn utrudnia lub hamuje pobieranie przez drzewa makroskładników, poprawia natomiast pobieranie mikroskładników i szkodliwych metali ciężkich. Ważniejsze dla drzew owocowych są makroskładniki. Do wapnowania używa się wapna magnezowego, które stosuje się przed założeniem sadu, a później średnio co 4 lata.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

  1. Gudarowska E., „Kupujemy i sadzimy owocowe”, Działkowiec, 2010 r.
  2. Mika A., „Sad dochodowy”, Hortpress, 2010 r., str. 271–272
  3. „Metodyka integrowanej produkcji wiśni”, PIORiN, 2010 r.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki