Jakie sadzonki wiśni wybrać? Praktyczne wskazówki

Sadzenie wiśni Sadzenie wiśni

Uprawa wiśni rozwijała się w Polsce intensywnie przez ostatnie 30 lat. Obecnie roczne zbiory owoców wahają się od 160 do 200 tysięcy ton, z czego ok. 120 tysięcy ton idzie na eksport. Wiśnie są popularnym owocem przetwórczym do produkcji dżemów, galaretek, soków oraz jogurtów owocowych.

Jeśli mamy mały ogród i możemy posadzić tylko jedno drzewo owocowe, warto wybrać właśnie wiśnię – jest łatwa w uprawie, ma piękny pokrój i obficie owocuje, a jej owoce są mało kaloryczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach wiśni przed rozpoczęciem jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Drzewka do sadzenia dostępne w wyspecjalizowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych powinny mieć minimum 120 cm wysokości (najczęściej 130-160 cm), pieniek uformowany do 40 cm, a także co najmniej 12 mm średnicy na wysokości 30 cm od ziemi. Wiśnie rozgałęziają się w szkółce tuż nad ziemią, dlatego muszą być podcinane od dołu, tak by wytworzyły odpowiednią koronę.

Materiał sadzeniowy powinien być dobrze wyrośnięty, zdrowy i wolny od chorób wirusowych, niestety podczas ich wykopywania ze szkółki nie da się tego jednoznacznie określić. Choroby, takie jak zgorzele kory lub rak bakteryjny czereśni, można zauważyć dopiero podczas sadzenia drzewek. Ważne, by wszystkie sadzonki należały do wyboru pierwszego. Należy odpowiednio zabezpieczyć je podczas transportu, tak by ich korzenie nie wyschły ani nie przemarzły.

Rodzaje sadzonek

W Polsce wiśnie szczepi się na dwóch podkładkach: na siewkach antypki lub na dzikiej czereśni ptasiej. Antypka zalecana jest na gleby piaszczyste, natomiast dzika czereśnia przeznaczona jest na gleby cięższe i gliniaste. Warto pamiętać, że sadzonki wiśni szczepione na czereśni wykazują szybszy i silniejszy wzrost w pierwszych latach.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki wiśni można sadzić zarówno późną jesienią, w październiku lub listopadzie, jak i wczesną wiosną, w marcu lub kwietniu. Nieco lepszy jest termin jesienny, ponieważ pozwala on na odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę, a także zapewnia większy wybór materiału szkółkarskiego. Niestety sadzonki są wtedy narażone na jesienne przymrozki. Natomiast termin wiosenny utrudnia wcześniejsze przygotowanie gruntu i wymaga regularnego podlewania po posadzeniu, ze względu na mroźną pogodę i niewielkie opady deszczu.

Gdzie sadzić sadzonki?

Wiśnia nie ma dużych wymagań, najlepiej rośnie na glebach głębokich, przepuszczalnych, przewiewnych i żyznych, niezbyt ciężkich i zlewnych, np. gliniastych lub pyłowych. Potrzebuje stanowiska o dużej zawartości wapnia i uregulowanych stosunkach wodnych, pH powinno wynosić od 6,8 do 7,1. Toleruje również lekkie gleby piaszczysto-gliniaste, ale źle rośnie na zbyt suchych i ciężkich. Uprawa na tych stanowiskach w połączeniu z obfitymi opadami deszczu może powodować pękanie owoców. Należy pamiętać, że na glebach lekkich korony drzew rozrastają się wolniej, stąd zaleca się sadzić na nich wyłącznie odmiany o silnym wzroście.

czytaj dalej...

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki