Sadzonki porzeczki - na co zwracać uwagę? Jak i kiedy sadzić?

Sadzonka porzeczki w doniczce Sadzonka porzeczki w balocie

Porzeczki, zarówno tez czarne, jak i czerwone lub białe, to popularne i lubiane przez wielu ogrodników krzewy owocowe. Ich uprawa jest stosunkowo łatwa i niewymagająca, a smaczne owoce dostarczają wiele witamin i cennych składników odżywczych. Do wyboru mamy wiele różnych odmian, zarówno towarowych, jak i przeznaczonych do uprawy amatorskiej, spośród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przestawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach porzeczek, przystępując do ich uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Najlepiej kupować sadzonki w specjalistycznych szkółkach i sklepach ogrodniczych, ponieważ mamy wtedy pewność, że są one czyste odmianowo i odpowiednio ukorzenione, dzięki czemu dobrze przyjmą się w gruncie. Krzewy porzeczki przeznaczone na sadzonki powinny mieć minimum 3 pędy o długości co najmniej 35 cm, posiadać 8 dobrze wykształconych oczek i 4 korzenie szkieletowe o długości 15 cm lub 4 korzenie wiązkowe o długości 7 cm lub więcej. Wartościowe sadzonki powinny mieć minimalną grubość wynoszącą u nasady 8-10 mm.

Pełnowartościowy materiał stanowią ukorzenione sadzonki jednoroczne lub maksymalnie dwuletnie, dobrze wyrośnięte i nieporażone przez choroby czy szkodniki, bez widocznych objawów wirozy. Podczas transportu trzeba osłaniać bryłę korzeniową, tak by korzenie nie przemarzły ani się nie przesuszyły. Jeśli mimo to dojdzie do wysuszenia, przed wysadzeniem do gruntu należy moczyć je kilka godzin w wodzie. Sadzonki należy natychmiast wysadzić do gruntu lub zadołować.

Rodzaje sadzonek

Porzeczka jest prowadzona i dostępna w sprzedaży w różnych formach: jako krzewy w formie sadzonek o odkrytych korzeniach i sadzonek w pojemnikach, formy półpienne oraz formy pienne. Krzew ma od 3 do 4 równorzędnych pędów, zaś u form piennych wyrastają one z górnej części pnia. Sam pień u form półpiennych ma wysokość ok. 30 cm, a u form piennych ok. 100 cm.

Kiedy sadzić sadzonki?

Zazwyczaj sadzonki porzeczek o odkrytych korzeniach sadzi się jesienią, w terminie od drugiej połowy października aż do listopada. Wczesnojesienne sadzenie czarnych porzeczek sprzyja wcześniejszemu ich ukorzenieniu się, dzięki czemu rośliny szybciej wiosną rozpoczynają wzrost. Możliwe jest też wiosenne sadzenie, jednak niesie ono za sobą ryzyko słabego przyjęcia się rośliny, a także większą podatność pąków na uszkodzenia. Sadzonki w pojemnikach, podobnie jak w przypadku innych krzewów owocowych, można sadzić przez cały okres wegetacji rośliny.

Gdzie sadzić sadzonki?

Porzeczka ma niewielkie wymagania odnośnie do podłoża i stanowiska. Lubi gleby żyzne, próchniczne i lekko kwaśne, o pH wynoszącym 6 -6,5, ale odpowiada jej każdy rodzaj świeżej, przepuszczalnej gleby o uregulowanych stosunkach wodnych. Jeśli jest dobrze nawadniana, udaje się nawet na glebach piaszczystych. Porzeczka lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Największe plony zapewniają jej stanowiska dodatkowo osłonięte od wiatrów, ponieważ jest stosunkowo wrażliwa na mrozy, a także rejony o większych opadach w czasie wegetacji. Rośliny nie lubią upałów, suszy i nadmiaru wody, lecz tolerują wodę gruntową na głębokości 60 cm.

czytaj dalej...

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki