Odkrywamy metody właściwego nawożenia czarnej porzeczki

Pielegnacja czarnej porzeczki Krzak porzeczki czarnej

Nawożenie czarnej porzeczki jest bardzo ważnym zabiegiem już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę. To już w tym momencie decydujemy, jaki nawóz wybrać – organiczny czy mineralny, a jeśli łączyć pierwszy i drugi, to jakie proporcje będą odpowiednie? Poza tymi wątpliwościami, nie możemy zapominać, że wybór nawozu determinowany jest przede wszystkim przez wymogi roślin oraz kondycję gleby. Jak zatem najefektywniej wspomóc wzrost porzeczki?

Pierwsze nawożenie – użyźnianie

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, ale przy uprawie, zwłaszcza amatorskiej, najlepiej byłoby zastosować naturalny, ekologiczny nawóz w postaci obornika lub kompostu. Tutaj jednak może pojawić się problem, gdyż jego pozyskanie (w sytuacji, gdy nie dysponujemy nim we własnym gospodarstwie lub jego pobliżu) będzie po prostu skrajnie nieopłacalne. Jakoś glebę przed sadzeniem porzeczki czarnej musimy przygotować, więc wówczas najlepiej sięgnąć po nawóz potasowy, który rozsiewamy w dawce nie przekraczającej 150 kg/ha.

Najlepiej jednak, gdybyśmy byli w posiadaniu nawozu naturalnego. Zalecana dawka obornika nie powinna przekraczać 60 t/ha. Bezwzględnie musimy zrezygnować z tego rodzaju nawożenia i zastąpić je nawożeniem mineralnym w sytuacji, gdy na naszej glebie przeprowadziliśmy wapnowanie. Warto w tym miejscu dodać, że optymalne pH dla uprawy porzeczki czarnej wynosi 6 – 6,5.

W celu użyźnienia i spulchnienia gleby pod uprawę w przydomowym ogródku, wykopujemy niezbyt głęboki i niezbyt szeroki rów (do 1 m). Jego długość powinna wynosić tyle, by zmieściły się wszystkie krzewy, które planujemy posadzić przy zachowaniu odpowiednich odległości między nimi – od 1 do 1,5 m. Wykopaną ziemię mieszamy – w zależności od dostępności i preferencji – z nawozem naturalnym, bądź specjalnym mineralnym, przeznaczonym pod uprawę krzewów jagodowych. Rów luźno zasypujemy, bez ugniatania. Zabieg ten przeprowadzamy już na dwa miesiące przed planowaną uprawą, by dać glebie czas na nabranie właściwości odżywczych i spulchnienie.

Nawożenie plantacji

Samo użyźnianie przed rozpoczęciem uprawy zdecydowanie nie wystarczy, gdyż glebie systematycznie powinno się dostarczać potrzebnych składników mineralnych. Do uprawy krzewów jagodowych wykorzystuje się przede wszystkim nawozy potasowe, azotowe i zawierające w swym składzie magnez.

Jeszcze przed wejściem krzewów w okres owocowania ważne jest nawożenie azotem, bezpośrednio w rzędach. W pierwszym roku dawka wynosi ok. 30kg/ha, zaś w kolejnym możemy ją zwiększyć, ale nie powinna przekraczać 75kg/ha. W każdym roku nawóz dzielimy na dwie porcje – pierwsze nawożenie przeprowadzamy wczesną wiosną, drugie – przed wegetacją (koniec kwietnia). W trzecim roku, gdy plantacja wchodzi w okres owocowania, dawka azotu zawiera się w przedziale 80-120 kg/ha i również powinna być wysiewana w dwóch porcjach.      

Nawożenie potasem przeprowadza się późną jesienią. Nie ma takiej konieczności, gdy gleba jest zasobna w ten pierwiastek, co może wykazać analiza jej składu chemicznego. W sumie roczna dawna tego składnika nie powinna przekroczyć 150kg/ha, a dokładna jej ilość jest zależna od potrzeb ziemi. Podobnie jest w przypadku nawożenia magnezowego, gdyż jego przeprowadzenie jest zasadne jedynie w przypadku stwierdzenia niedoboru tego składnika. Nadmiar magnezu w glebie będzie szkodliwy dla naszych roślin.

Nawożenie naturalne

Stosowanie nawożenia naturalnego jest jak najbardziej zasadne, ale wyłącznie w sytuacji, gdy jest to jednocześnie opłacalne. Jeśli dysponujemy obornikiem lub kompostem we własnym gospodarstwie, możemy go wykorzystać. Takie nawożenie przeprowadzamy jesienią, a dawka pierwszego z wymienionych nawozów (dla przypomnienia) powinna wynieść 50 t/ha. Jeśli zaś chodzi o kompost, to jest to mniejsza ilość – 30 t/ha.

Inną formą nawożenia naturalnego jest ściółkowanie. Zastosowanie obornika lub kompostu w formie ściółki spowoduje także zahamowanie wzrostu chwastów i nieco skróci czas pomiędzy jednym a drugim odchwaszczaniem.

Literatura:

Błaszczyńska B., „Uprawa porzeczek”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 14-19, 59-66

Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., „Sadownictwo, podręcznik dla uczniów techników ogrodniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 403-404, 412-414

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki