Odmiany porzeczki czarnej - przegląd, charakterystyka i właściwości

Owoce porzeczki czarnej Owoce porzeczki czarnej

Porzeczka, jak smakuje, każdy wie. Poszczególne odmiany nieznacznie tylko różnią się pod tym względem, gdyż zawsze mamy do czynienia z tym samym, charakterystycznym, kwaskowatym posmakiem. Bardziej różnią się na poziomie wielkości owoców czy rozmiarów osiąganych przez krzewy. Ponadto, przy wyborze odmiany, możemy wziąć pod uwagę także warunki glebowo-klimatyczne, choć nie jest to krzew szczególnie wymagający pod tym względem.

Ojebyn

To odmiana, która bardzo dobrze nadaje się do maszynowego zbierania owoców, jednak absolutnie nie powoduje to problemów przy zbiorach ręcznych. Dojrzewa dość wcześnie i wydaje obfite plony. Dzięki temu, że owoce w ramach poszczególnych kiści dojrzewają równomiernie, nie będzie konieczne absorbujące zrywanie pojedynczych jagód.

Krzew wzrasta powolno i nie osiąga dużych rozmiarów, choć w późniejszym okresie staje się bardziej rozłożysty. Dojrzewające owoce mają oczywiście czarną, dość grubą, twardawą skórkę, pod którą kryje się jasnozielony miąższ z zaróżowieniami. Jagody są średniej wielkości lub duże, a w ich charakterystycznym dla porzeczki smaku da się wyczuć lekko słodką nutę.

Ben Lomond

To także odmiana nadająca się do zbioru maszynowego i pod wieloma względami dość podobna do omówionej powyżej Ojebyn. Jej krzew również nie osiąga dużych rozmiarów, a początkowo kulisty kształt zmienia na rozłożysty. Wydaje obfite plony w postaci równomiernie dojrzewających owoców średniej i dużej wielkości. Soczysty, zielono-różowawy miąższ otula nieco cieńsza niż w porównywanej odmianie, błyszcząca i oczywiście czarna skórka.

W przeciwieństwie do Ojebyn, Ben Lomond jest podatna na chorobę amerykańskiego mączniaka. Równie mało odporna jest na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Titania

Nie zdziwi fakt, że i w przypadku tej odmiany, czarna i błyszcząca skórka, średniej grubości kryje zielony miąższe o lekkim, różowym akcencie. Dużą zaletą Titani jest dużo odporność na choroby wywoływane przez grzyby. Równomiernie dojrzewające owoce, nie opadają zbyt szybko, dzięki czemu możliwe jest ich sprawne zbieranie. Krzew szybko rozrasta się do sporych rozmiarów. Wydaje obfite plony w postaci jagód dużych i średniej wielkości.

Chociaż, jak wspomnieliśmy, Titania ogólnie dobrze opiera się szkodliwej działalności grzybów, o tyle może przegrać w walce z chorobą opadziny liści.

Ceres

To odmiana pochodzenia polskiego. Jest dość odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu, opadzinę liści porzeczki czy rdzę wejmutkowo-porzeczkową oraz ponadprzeciętnie odporna na wielkopąkowca porzeczkowego. Te niepowetowane zalety lekko przyćmiewa fakt, że owoce tej odmiany osiągają nierównomierne rozmiary, a dojrzałe, mają tendencje do opadania.

Krzew szybko wzrastający o pokroju szeroko rozłożystym.

September

Jak większość odmian, jest odporna na mróz, ale niestety podatna na działanie wiosennych przymrozków. Osiąga owoce o średniej wielkości w dość obfitym owocowaniu. Zalicza się do odmian średnio wczesnych, a intensywnie rosnący krzew ma kulisty pokrój. Również ta odmiana, jak większość innych, jest podatna na grzyby wywołujące chorobę opadziny liści i amerykańskiego mączniaka agrestu.

czytaj dalej...

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki