Uprawa chrzanu - wszystko co powinieneś wiedzieć!

Uprawa chrzanu Korzenie chrzanu

Z chrzanem chyba najlepiej smakują nam swojskie wędliny, ale nie sposób nie skojarzyć go także z przyprawą do kiszenia ogórków. Niepozorny, a jednak w kuchni polskiej zajmuje bardzo ważne miejsce. Jego charakterystyczny, ostry smak i aromat powodują, że chętnie po niego sięgamy jako po dodatek do dań. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych ciężkostrawnych potraw, gdyż chrzan skutecznie wspomaga proces trawienia. W poniższym artykule zostały zawarte najważniejsze wiadomości związane z prawidłową uprawą chrzanu.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Istnieje tylko jedna polska odmiana chrzanu wpisana do rejestru – Alpo, więc chyba każdy się z nią spotkał. Posiada prosty korzeń i biały, włóknisty miąższ. Nie należy do roślin wymagających, więc może być z powodzeniem uprawiamy na terenie całego kraju. Produkcja towarowa wymaga już nieco lepszych warunków, zwłaszcza w obliczu faktu, że jakość polskiego chrzanu nie jest najwyższa, więc w przemyśle przetwórczym wykorzystuje się raczej chrzan importowany.

Chrzan jest rośliną wieloletnią, więc jego korzenie doskonale znoszą porę zimową. Ponadto, jako że nie jest szczególnie ciepłolubny, jest odporny na przymrozki oraz dobrze rośnie na stanowiskach nawet częściowo zacienionych. Chrzan co prawda nie ma dużych wymagań co do nasłonecznienia, ale już źle znosi niedobór wody, który może prowadzić do obniżenia plonów. O podlewaniu trzeba także pamiętać szczególnie po posadzeniu, gdyż zbyt mała wilgotność w tym okresie może spowodować nieprzyjęcie się sadzonek.

Wymagania glebowe chrzanu są już nieco większe niż klimatyczne. Najlepiej rośnie na glebach głębokich, co jest związane z tym, że również głęboko sięga jego system korzeniowy. Ponadto gleba pod uprawę powinna być zasobna w składniki pokarmowe i dostatecznie nawodniona. Dobrze sprawdzą się tutaj mady i lekkie gleby lessowe oraz ziemie piaszczysto-gliniaste.

Pod uprawę nie nadają się zarówno gleby zbyt lekkie, jak i ciężkie. W przypadku tych pierwszych, chrzan traci na swoich walorach smakowych, zaś w drugim występuje spowolnienie wzrostu i drewnienie. Do innych niekorzystnych zjawisk związanych ze złym wyborem stanowiska należy pękanie oraz zniekształcanie korzenia.

Przygotowanie stanowiska

Jako przedplon sprawdzą się zboża i praktycznie wszystkie rośliny warzywne, z wyjątkiem kapustnych. Zmiana stanowiska przy uprawie chrzanu powinna się odbywać co najmniej co cztery lata, a najlepszych plonów możemy się spodziewać w pierwszym roku.

Przygotowanie uprawy sprowadza się przede wszystkim do odpowiedniego nawożenia, które zaczynamy jesienią w roku poprzedzającym sadzenie. Jako że chrzan wymaga głębokiej orki, także dawka obornika musi być odpowiednio duża i wynosić od 30 do 40 ton na hektar.

Wiosną, przed sadzeniem, wysiewa się nawozy mineralne, których dawki na 1ha powinny wynosić:

  • dla fosforu – ok. 100kg
  • dla potasu – od 150 do 200kg
  • dla azotu (pierwsza dawka: siarczan amonu, druga: saletra amonowa) – od 100 do 150kg

Niektóre źródła podają, że nawozy mineralne powinno się wysiewać wiosną, tak samo jak obornik, gdyż wówczas są one lepiej absorbowane. Nie zmienia to faktu, że wysiew wiosenny także jest efektywny, więc możemy się w tej kwestii kierować wygodą. To, o czym należy pamiętać, to aby dawkę azotu podzielić na dwie części, z których pierwszą należy zastosować przed sadzeniem , zaś drugą – na przełomie czerwca i lipca, gdy rośliny osiągną wysokość ok. 20cm.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki