Sadzonki rabarbaru - to trzeba o nich wiedzieć!

Rabarbar Rabarbar

Rabarbar to wdzięczne warzywo ogrodowe spożywane w okresie wiosennym i wczesnoletnim. Kto z nas nie pije wtedy orzeźwiających kompotów, których głównym składnikiem są właśnie jadalne ogonki liściowe rabarbaru? Cenimy to warzywo za jego specyficzny słodkokwaśny smak oraz zawartość witaminy C. Do jego zalet należy również zaliczyć to, że daje plon świetnej jakości nawet przez 10 lat – byleby zapewnić mu odpowiednie podłoże.

Może warto zatem zainteresować się uprawą tego warzywa we własnym ogródku i zainwestować w sadzonki rabarbaru?


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


W pierwszej kolejności należy się rozglądać za karpami rabarbaru, które mają od czterech do sześciu lat – takie są zdecydowanie najlepsze do rozmnażania. Ich średnica powinna wynosić ok. 40–60 cm. Poza tym dobrą sadzonkę rozpoznaje się po odpowiedniej wadze – w przypadku rabarbaru musi się ona wahać w granicach 250–300 g. Ponadto zwróćmy uwagę na to, aby wspomniane sadzonki 4–6-letnie miały 2–3 pąki liściowe i 1–3 korzenie. Natomiast sadzonki 2–3-letnie powinny posiadać jeden pąk liściowy i 1–2 korzenie.


JAKOŚĆ SADZONEK


Jakość sadzonek rabarbaru poznaje się głównie po ich rozmiarze i wadze. Zbyt małe rośliny będą się bardzo wolno rozwijały. Dodatkowo trzeba oczywiście sprawdzić, czy sadzonki są zdrowe i wolne zarówno od chorób, jak i od nicieni. Należy też ocenić stan korzeni oraz jędrność kłącza.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki rabarbaru można sadzić albo w marcu, albo na przełomie września i października, przy czym drugi termin jest korzystniejszy. Zbiory przypadną na okres od maja do czerwca. Warto zdać sobie sprawę, że na potrzeby uprawy w przydomowym ogródku wystarczy już kilka sadzonek.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Za pomocą łopatki wykopujemy w glebie symetryczne dołki – zarówno ich długość, jak i szerokość powinna wynosić ok. 30 cm. Ponieważ sadzonki rabarbaru mocno się rozrastają, należy zachować między nimi spory odstęp – przynajmniej metrowy. Na dnie dołków usypujemy ok.  10 cm warstwę obornika lub kompostu. Na koniec należy w nich umieścić sadzonki tak, by pąki znalazły się ok. 2 cm poniżej powierzchni ziemi (ewentualnie na równi z nią).


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki rabarbaru mają wysokie wymagania glebowe. Potrzebują żyznego podłoża o dużej zawartości próchnicy i pH wahającym się w granicach 5,5–7,0. Poza tym gleba powinna być wilgotna (szczególnie latem), jednak nigdy mokra. Dopuszczalny poziom wody gruntowej wynosi co najmniej 1,5 m w głąb ziemi. Wynika to z tego, że z czasem z korzeni spichrzowych zaczynają wyrastać bardzo długie korzenie włókniste, które nie mogą przebywać w wodzie. Rabarbar potrzebuje także w miarę słonecznego stanowiska, ale dobrze zniesie też miejsca lekko zacienione.

Pamiętajmy, że rabarbar dobrze radzi sobie z chłodem, dlatego karpy mogą spokojnie zimować w gruncie. Co więcej, pąki pojawiające się na wiosnę wytrzymają nawet do −10°C.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki