Uprawa tykwy - warzywa o dużych właściwościach odżywczych i zdrowotnych

Uprawa tykwy Uprawa tykwy

Tykwa (Lagenaria siceraria (Mol.) Standl.) należy do tej samej rodziny co dynia, ogórek, melon czy arbuz i pochodzi z tropikalnych regionów Afryki. Jest to jedna z najdawniej uprawianych roślin, znana od tysiącleci, obecnie cieszy się wielkim zainteresowaniem w Indiach. Szereg zastosowań, różnorodność kształtu i barwy owoców oraz wysokie wartości zdrowotne wpisują tykwę na listę jednych z cenniejszych i ciekawszych warzyw.

Właściwości odżywcze i zdrowotne

Tykwa to jedyne warzywo, które zawiera tak duże pokłady choliny, które spełniają potrzeby metabolityczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (głównie mózgu). Spożywanie jej młodych owoców korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, działa antydepresyjnie, moczopędnie, immunosupresyjnie i antyoksydacyjnie.

Tykwa stosowana jest przy adenopatii (zaburzenie węzłów chłonnych), astmie, obrzękach i ranach. Alkoholowy wyciąg zawiera sterole – sitosterol oraz kampesterol, które nadają działanie anty-hepatoksyczne (przeciwdziała niszczeniu komórek wątroby).

Oprócz choliny owoce zawierają dużo witamin (gr. B, wit. C, A, D, E) oraz aminokwasów, a nasiona w swoim składzie posiadają również duże ilości witamin i aminokwasów, ale także składników mineralnych, głównie fosforu, potasu, magnezu oraz niezbędne kwasy tłuszczowe Omega.

Do spożycia nadają się wyłącznie młode, miękkie owoce. Starsze posiadają twardą, nieprzepuszczalną płyny skórkę, przez co są doskonałym materiałem do produkcji naczyń (kalebasów), instrumentów, czy innych użytkowych przedmiotów, np. budek dla ptaków, wazonów, lamp lub lampionów.

Charakterystyka

To jednoroczne płożące lub wspinające się pnącze o długich pędach (do 10 m długości), dużych liściach i białych kwiatach, które kwitną od lipca do sierpnia i otwierają się nocą – zapylane są przez nocne owady, głównie przez ćmy. Tykwa to roślina jednopienna, rozdzielnopłciowa, czyli na jednym osobniku występują zarówno kwiaty męskie i żeńskie.

Zapylone kwiaty zawiązują, w zależności od odmiany, różnego kształtu (jajowate, odwrotnie jajowate, owalne, podłużne, kuliste, wężowate) i różnej barwy owoce (żółte, złocistożółte, brązowe, zielone, kremowe).

Niektóre odmiany produkują niezwykle długie owoce, których długość dochodzić może do 2 m! Uwaga, niektórzy producenci sprzedają nasiona dyni ozdobnej pod nazwą ‘tykwa’, dokładnie sprawdzajmy nazwę łacińską!

Wybierać możemy spośród wielu odmian, są to m.in. odmiana Birdhouse, Marenka lub Kobra.

Wymagania uprawowe

Tykwa nie jest szczególnie kapryśna jeśli chodzi o glebę, ale preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, zasobne w materię organiczną i składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do neutralnego – pH = 6,5-7,5. Co do wody, to największe zapotrzebowanie wykazuje podczas silnego wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców, ale uwaga – nie znosi podmokłej gleby! Chcąc uprawiać tykwę wybierzmy stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru.

Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze, do rozwoju potrzebuje minimum 18°C, choć najlepsza będzie 20-25°C – przy niższych temperaturach i chłodzie znacznie zostanie zahamowana we wzroście.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki