Patison Gagat – odmiana o ciemnozielonych, lekko fałdowanych owocach

Gagat wytwarza patisony o kształcie dysku z prawie niewidocznym ząbkowaniem na brzegach, co wyróżnia je spośród owoców innych odmian tego typu dyni zwyczajnej. Podobnie oryginalne jest ich niemal czarne ubarwienie.

Opis

Rośliny charakteryzują się silnym wzrostem i krzaczastym, a przy tym luźnym pokrojem. Ta wczesna odmiana wytwarza ciemnozielone liście. Jej owoce z kolei na ostatnim etapie dojrzewania zmieniają kolor skórki z mocno zielonego na prawie czarny, ich miąższ zaś staje się wtedy białokremowy. Warto dodać, że patisony Gagat są całkiem duże – osiągają do 8 cm długości i ok. 20 cm średnicy. Ich kształt pozostaje przy tym całkiem typowy (przypomina spłaszczony dysk), tyle że fałdowanie przy brzegach wydaje się raczej delikatne.

Ważną zaletą tej odmiany jest jej odporność na mączniaka rzekomego. Poza tym cechuje ją duża zawartość witaminy C, znajdującej się w szczególnie dużych dawkach w młodych owocach.

Uprawa

Gagat powinien być uprawiany na glebie żyznej i ciepłej, a przy tym – zasobnej w wodę. Jego nasiona można wysiewać albo bezpośrednio do gruntu, albo do doniczek. Po pierwszy sposób zaleca się sięgnąć w połowie maja, z kolei po drugi – pod koniec kwietnia. Za najlepszą rozstawę w uprawie patisona uznaje się 100 × 80 cm. Owoce prezentowanej odmiany będą gotowe do zbioru w okresie od lipca do października. Warto dodać, że z jednej rośliny można uzyskać ich nawet 50. Z kolei plon patisonów małych (o średnicy co najwyżej 8 cm) wynosi ok. 4 kg na 10 m2.

Zastosowanie

Gagat ma wielorakie zastosowania – można go spożywać zarówno na surowo (np. jako składnik sałatek), jak i konserwować czy kwasić. Świetnie nadaje się także na popularne leczo czy do zapiekania z farszem.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki