Dynia Melonowa Żółta – plenna odmiana o ciekawych, żółtych owocach

Dynia olbrzymia Melonowa Żółta to odmiana o prawdziwie dużych owocach, które kolorem skórki przypominają melony – stąd też jej nazwa. Docenia się ją przede wszystkim za niezawodność i plenność.

Opis

Rośliny wywodzące się z tej odmiany charakteryzują się pokrojem płożącym. I nic dziwnego, ponieważ wytwarzają naprawdę długie pędy, które mogą osiągać nawet 10 m długości (najczęściej jednak ok. 5 m). Są one pokryte dosyć gęstymi białymi włoskami, które kłują, dlatego należy na nie uważać przy zbiorach owoców. Te z kolei bywają ogromne – ich średnia masa wynosi bowiem ok. 25–30 kg. Przybierają najczęściej kształt kulisty, choć bywają też lekko spłaszczone. Ich soczysty i jędrny miąższ o barwie żółtopomarańczowej jest pokryty delikatną skórką. Ma ona ciekawy, żółtawy kolor, który może wpadać w lekki róż; poza tym rysuje się na niej ledwo widzialna szara siateczka.

Zbiór

Owoce tej odmiany nadają się do zbioru w okresie od połowy sierpnia do października. Zrywa się je jednorazowo wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Należy zatem po prostu odciąć owoc od pędu, ale tak, by pozostawić w miarę długą szypułkę.

Właściwości

Melonowa Żółta wytwarza owoce duże, lecz średnio bogate w witaminy. Również zawartość beta-karotenu jest w nich dosyć niska, ponieważ wynosi ok. 2 mg/100 g, podczas gdy przykładowo dynia Ambar może mieć go aż 22 mg. Należy też wspomnieć, że to odmiana o najmniejszej zawartości suchej masy, która wynosi tylko 6%.

Warto dodać, że ta dość wcześnie dojrzewająca dynia jest bardzo plenna. Dodatkowo jej owoce nadają się do długotrwałego przechowywania i nie wykazują przy tym tendencji do gnicia. Poleca się je zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na potrzeby przemysłu przetwórczego.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki