Cukinia Tondo Chiaro di Nizza – odmiana o nietypowych kulistych owocach

Cukinia Tondo Chiaro di Nizza to interesująca odmiana o kulistych owocach. Ponieważ ich kształt jest nietypowy, jak na ten gatunek, wzbudza dużą ciekawość, co przekłada się na wysoki popyt na rynku warzyw świeżych. Uznanie konsumentów zyskuje też bardzo dobry smak owoców.

Opis

Tondo Chiaro di Nizza stanowi jedną z najwcześniejszych odmian cukinii. Cechuje się dosyć dużą siłą wzrostu i krzaczastym pokrojem. Rodzi oryginalnie wyglądające owoce średniej wielkości, o kształcie kuli. Ich smaczny i soczysty miąższ w kolorze kremowobiałym jest pokryty jasnozieloną skórką o lekko marmurkowej powierzchni. Czasami jej powierzchnia jest delikatnie żebrowana. Barwa skórki ma o tyle dużą wagę, że pozwala nam odróżnić tę cukinię od Tondo di Piacenza. Ważne w przypadku prezentowanej odmiany jest też to, że doskonale i niezawodnie plonuje, a wytwarzane przez nią owoce są bardzo dobrej jakości. Jej plonowanie można jeszcze poprawić, jeśli będziemy zrywali owoce często i regularnie. Należy zwrócić uwagę również na to, że Tondo Chiaro di Nizza nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Wymagania

Cukinia potrzebuje podłoża, które szybko się nagrzewa i jest przepuszczalne. Powinno być także żyzne i bogate w próchnicę. Nie zapominajmy o odpowiednim dla tej rośliny odczynie gleby, który powinien utrzymywać się w granicach od 6,5 do 7 pH. Równie istotne jest zaopatrzenie roślin w wodę, ponieważ przy jej niedoborze owoce wyrosną małe i zniekształcone (o ile w ogóle się pojawią).

Zastosowanie

Owoce opisywanej odmiany smakują znakomicie w postaci faszerowanej i zapiekanej. Użytkowaniu w takim kierunku sprzyja ich kulisty kształt. Poza tym można je oczywiście spożywać bezpośrednio (np. na surowo w sałatkach). Zauważa się także, że cukinie młodsze są nieco smaczniejsze od tych już mocno dojrzałych.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki