Melon Seledyn F1 – odmiana o oryginalnym, seledynowokremowym miąższu

Melon Seledyn F1 to znakomity w smaku mieszaniec, przystosowany do uprawy w gruncie. Jego miąższ ma charakterystyczną barwę, której odmiana ta zawdzięcza swoją nazwę. Poza tym jest to jeden z melonów o najkrótszym okresie wegetacji.

Opis

Roślina wyrasta na dosyć bujną. Najważniejsze jednak pozostają jej owoce, które przy swoim owalnokulistym kształcie osiągają całkiem sporą masę – od 1 do 1,4 kg. Są nieco cięższe niż u innych odmian, ponieważ ich miąższ jest naprawdę gruby, a przy tym – mocno soczysty. Jego cechę charakterystyczną stanowi wspomniany wcześniej oryginalny, seledynowokremowy kolor. Ponadto charakteryzuje się on doskonałym smakiem i aromatem. Jeśli chodzi o skórkę, to jej barwę – gdy owoc jest w pełni dojrzały – można określić jako żółtopomarańczową. Często jednak widać na niej jeszcze zielony rysunek. Warto też wspomnieć, że na pierwszych owocach będzie widoczna delikatna siateczka.

Wymagania

Uprawa melona jest w Polsce jak na razie mało popularnym zajęciem, co wynika przede wszystkim z dużych wymagań cieplnych tej rośliny. Okazuje się bowiem, że aby nasiona w ogóle zaczęły kiełkować, temperatura powietrza musi wynosić co najmniej 15°C. Temperatura potrzebna do prawidłowego rozwoju roślin oscyluje natomiast w okolicach aż 28°C. Równie wysokie wymogi prezentowana odmiana wykazuje, jeśli chodzi o nawodnienie – woda przeznaczona do podlewania melonów powinna mieć minimum 16°C.

Właściwości

Seledyn F1 – oprócz doskonałego smaku i zachęcającego wyglądu – ma też inną zaletę. Okazuje się bowiem, że melon ten jest wysoko tolerancyjny wobec mączniaka rzekomego. Co więcej, plonuje bardzo dobrze, dzięki czemu przeciętne zbiory z jego uprawy wynoszą ok. 35–40 t/ha. Trzeba jednak przestrzegać zalecenia, aby odmianę tę uprawiać z rozsady w polu ściółkowanym czarną folią.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki