Melon Melba – odmiana o drobniejszych, lecz bardzo smacznych owocach

Melon Melba to jedna z odmian, wytwarzających drobniejsze owoce. Nie zmienia to jednak faktu, że ich miąższ cechuje się doskonałym smakiem i masłową konsystencją, przypadającą do gustu nawet najwybredniejszym konsumentom. Warto dodać ponadto, że miąższ wypełnia owoc praktycznie w całości, gdyż gniazdo nasienne jest bardzo małe.

Opis

Ta krajowa odmiana jest uznawana za dosyć wczesną, choć wytwarzane przez nią owoce dojrzewają raczej powoli. Tym samym okres wegetacji Melby trwa nieco dłużej niż u takich melonów, jak Oliwin czy Bosman. Co do samej rośliny, to jest ona jednopienna, czyli wytwarza rozdzielnopłciowe kwiaty. Poza tym jej liście ubarwiają się na jasnozielono. Jeśli chodzi o siłę wzrostu, to określa się ją jako umiarkowaną. Wytwarzane przez prezentowaną odmianę owoce z kolei – jak już wspomniano – są raczej niewielkie, ponieważ ich masa waha się w granicach od 0,5 do 0,7 kg. Przybierają ciekawy kształt – albo są prawie idealnie owalne, albo odwrotnie jajowate, przy czym ich miąższ ma grubość ok. 3 cm. Jest on bardzo aromatyczny i żywo pomarańczowy, natomiast skórka ma kolor kremowy, a niemal całą jej powierzchnię pokrywa drobna siateczka.

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, potrzebne w uprawie melona, zależą w dużej mierze od sposobu jej prowadzenia. Jeśli posadziliśmy rośliny pod osłonami, musimy pamiętać o tym, aby je wietrzyć. Zabieg ten przeprowadza się tylko wtedy, gdy temperatura staje się zbyt wysoka, czyli zaczyna przekraczać 28°C. Ogólnie jednak melony cenią sobie ciepło. Z kolei gdy przesadzimy Melbę na pole, to zaleca się zacząć dokarmiać rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Pamiętajmy jednak, aby nie rozsypywać ich bezpośrednio pod melonami, ponieważ ich korzenie nie powinny mieć z nimi styczności.

Właściwości

Melba to odmiana uznawana za dosyć odporną na niskie temperatury. To bardzo ważne, ponieważ większość melonów nie radzi sobie z chłodem. Co więcej, wywodzące się z niej rośliny plonują w miarę obficie i regularnie, choć wielkość pozyskanych z nich zbiorów będzie się różniła w zależności od metody uprawy. W uprawie pod osłonami wyniesie ona ok. 2–3 kg/m2, zaś w gruncie ściółkowanym folią – ok. 15–20 t/ha.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki