Jakie nasiona cukinii wybrać do siewu? Zobacz!

Nasiona cukinii Cukinia

Cukinia to odmiana botaniczna dyni zwyczajnej. Jest to roślina jednoroczna o krzaczastym pokroju, którą warto mieć w swoim ogródku chociażby dlatego, że szybko i łatwo zawiązuje mnóstwo owoców. Można wykorzystać nie tylko ich miąższ, lecz także cenne nasiona. Ponieważ warzywa dyniowate są ostatnio coraz bardziej popularne, ich uprawa na nasiona może okazać się opłacalna. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcielibyśmy wykorzystać zebrany materiał nasienny do rozmnożenia cukinii w sposób amatorski, to musimy go pozyskać z odmian niebędących mieszańcami.

JAKIE NASIONA KUPIĆ?

Ponieważ nasiona cukinii są całkiem duże i charakterystyczne, łatwo rozpoznać, czy są w pełni zdrowe. Po wzięciu do ręki nie mogą się pylić, kruszyć ani łamać. Oprócz tego ich powierzchnia musi być gładka i lekko połyskująca – na pewno nie chropowata. Nasiona powinny być też nieskazitelne pod względem swojego koloru – nie mogą na nich występować przebarwienia, które najczęściej świadczą o zmianach chorobowych.

Materiał nasienny o wysokiej jakości uzyskamy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Nie warto za to ulegać pokusie i kupować nasion po promocyjnych cenach od sprzedawców, którzy nie chcą nam powiedzieć, od którego producenta je uzyskali.

JAKOŚĆ NASION

Jeśli zakupimy nasiona pochodzące od certyfikowanego producenta, będziemy mieli pewność, że spełniają wytyczne uwzględnione w polskim prawie – ich zdolność kiełkowania nie może być mniejsza niż 75%, a wilgotność wyższa niż 10%. Poza tym czystość analityczna musi wynosić co najmniej 99%.

WYGLĄD NASION

Nasiona cukinii są białe lub kremowe. Mają gładką krawędź i widać na nich podłużną poziomą bliznę. W kształcie są jajowate, ale płaskie. Jeśli chodzi o ich wielkość, to okazują się całkiem duże, choć oczywiście nie osiągają rozmiaru nasion dyni olbrzymiej.

MASA 1000 NASION

Masa 1000 nasion cukinii jest zależna od odmiany. Przykładowo 1000 nasion mieszańca Atena waży ok. 66 g, natomiast u cukinii Astra jest to już 147 g. Zatem w 1 g znajduje się od 7 do 15 nasion.

Warto dodać, że zazwyczaj na 1 ha uprawy zużywa się od 3 do 5 kg nasion, z których można uzyskać nawet do 40–50 t plonu o wartości handlowej.

ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA

Nasiona cukinii zachowują zdolność kiełkowania przez 8–10 lat, jednak zdecydowanie największą wartość mają okazy 2- lub 3-letnie. Ważne, by materiał siewny przechowywany był w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa.

Wysiane nasiona kiełkują średnio w tydzień od zabiegu. Do rozwoju potrzebują temperatury na poziomie 12–14°C. Warto jednak wiedzieć, że minimalna temperatura wzrostu dla cukinii wynosi zaledwie 8°C, a optymalna – ok. 25°C. Uważajmy też na przymrozki, gdyż siewki mogą zginąć.

GDZIE SIAĆ NASIONA?

Materiał siewny cukinii może zostać wysiany albo do pojemników umieszczonych w tunelu foliowym, albo wprost do gruntu. Ważne, by podłoże było lekkie, przepuszczalne, ale i żyzne, bogate w związki organiczne. Pamiętajmy też, by gleba miała odczyn obojętny i była dobrze nawodniona. Ogólnie stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe, choć zaleca się, by wybrać miejsce, w którym ziemia latem jest raczej chłodna i nie nagrzewa się zbyt mocno.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki