Cukinia Okrągła - smaczna odmiana o zielonych kulistych owocach

Prawidłowa nazwa cukinii to ‘dynia zwyczajna’, chociaż zielone, podłużne owoce o maleńkich ziarenkach raczej nie przywodzą nam na myśl dyni. Jeśli jednak weźmie się do ręki cukinię okrągłą, rodzinne podobieństwo między tymi warzywami można dostrzec natychmiast.

Właściwości

Dynia zwyczajna (cukinia) jest w Polsce bardzo popularnym warzywem. Nie ma dużych wymagań uprawowych, jest bardzo odporna na choroby typowe dla roślin dyniowatych i niesprzyjające warunki klimatyczne. Uprawiana zarówno w skali przemysłowej, jak i w przydomowych ogródkach, coraz częściej pojawia się na polskich stołach.

Jest bardzo zdrowa – w jej owocach nie kumulują się metale ciężkie, jest również bogatym źródłem składników odżywczych. W 91% składa się z wody, jest cennym źródłem białka i błonnika, zawiera bardzo dużo soli mineralnych. Jest prawdziwym sprzymierzeńcem osób dbających o linię. Dodatkowym atutem jest zawartość witamin – jedząc cukinię dostarczamy sobie przede wszystkim witaminy C i B1, zawiera także niewielkie ilości witaminy B2, PP i prowitaminy A.

Zastosowanie

Ze względu na swój delikatny smak i dużą przydatność do przetwarzania, cukinia okrągła znajduje szereg zastosowań w kuchni. Młode owoce nadają się do zjadania na surowo, starsze można udusić, usmażyć, upiec lub grillować. Świetnie sprawdzają się w kiszeniu i marynowaniu – po pasteryzowaniu zachowują swój ładny kolor i odpowiednią twardość. Cukinie okrągłe, z powodu swojego kształtu, fantastycznie nadają się do faszerowania.

Opis

Pokrój cukinii okrągłej niczym nie różni się od dyni zwyczajnej. Jest to jednoroczna roślina, która tworzy sporej wielkości krzaczek i silnie rozgałęziony, ale dosyć płytki system korzeniowy. Ma średnio lub bardzo powycinane liście w zielonym kolorze. Jest rozdzielnopłciowa – na pojedynczej roślinie pojawiają się zarówno duże, efektownie wyglądające, jadalne kwiaty żeńskie i mniejsze, osadzone na długiej szypułce kwiaty męskie.

Odmiany

Istnieje kilka popularnych rodzajów cukinii okrągłej. Odmiany różnią się między sobą przede wszystkim smakiem i kolorem owoców. Pomarańczowym lub żółtym kolorem skórki wyróżnia się Floridol - odmiana charakteryzuje się wysokim plonem młodych owoców, które można spożywać na surowo. Ma kremową lub kremowobiałą barwę miąższu. Nadaje się do uprawy zarówno amatorskiej, jak i towarowej.

Drugą popularną odmianą jest Tondo Chiaro di Nizza – włoska, bardzo wczesna cukinia okrągła. Ma jasnozieloną skórkę i kremowobiały kolor miąższu. Może być uprawiana nie tylko w gruncie, ale równie dobrze może znaleźć się na balkonie, w pojemnikach i większych doniczkach.

Bardzo podobną do poprzedniej jest również włoska Tondo di Piacenza. Jest to odmiana bardzo wczesna, tworzy silne, szybko rosnące, niskie rośliny, na których pojawiają się okrągłe, ciemnozielone owoce. Wyróżnia się ciemnym kolorem skórki i jędrnym, dość zbitym miąższem. Szczególnie nadaje się do przetworów.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki