Cukinia Atena Polka - polska odmiana o żółtopomarańczowym kolorze skórki
Cukinia Nefretiti - odmiana o kształtnych i regularnych owocach
Zobacz także
Podobnie jak królowa Egiptu, której imię nosi, cukinia Nefretiti wyróżnia się ładnym pokrojem. Jej owoce są niezwykle kształtne, bardzo regularne, mają gładką, nieco błyszczącą skórkę.
Opis
Rośliny dyni zwyczajnej (cukinii) Nefretiti mają krzaczasty pokrój. Dość mocno się rozrastają, mają średnią siłę wzrostu. Na tych niewysokich krzaczkach dość szybko pojawiają się owoce.
Wyróżniają się bardzo ciemnozieloną, prawie czarną w przypadku dojrzałych egzemplarzy skórką, która ma lekki połysk. Powierzchnia owoców jest gładka, wszystkie mają cylindryczny, bardzo regularny kształt.
Dojrzałość konsumpcyjną osiągają przy długości około 20 centymetrów i właśnie takie niewielkie mają najsmaczniejszy, kruchy i niezwykle delikatny miąższ o jasnokremowym kolorze.
Zastosowanie
Ta wczesna odmiana cukinii wyróżnia się dużą plennością. Pierwsze zbiory można rozpocząć już w lipcu, okres dojrzewania kończy się dopiero we wrześniu. Jest to odmiana bardzo smaczna, jej młode owoce nadają się do zjadania na surowo, starsze wspaniale sprawdzają się w konserwowaniu i mrożeniu oraz w popularnym leczo.
Chociaż cukinia Nefretiti jest niezwykle odporna na zimno, nie powinno się jej wysiewać bezpośrednio do gruntu – do skiełkowania potrzebuje wyższej temperatury, więc w polskim klimacie należy tworzyć rozsady i wysadzać je na stałe miejsce w rozstawie 100x60 centymetrów.
Nefretiti nie potrzebuje dodatkowej ochrony chemicznej – jest niezwykle odporna na choroby roślin dyniowatych.