Patison Scallopini – odmiana wyróżniająca się mocno żółtymi owocami

Patison Scallopini jest łatwo odróżnialny od innych odmian, ponieważ posiada niezwykle intensywnie wybarwioną, żółtą skórkę, która zachowuje swój kolor nawet po przetworzeniu, np. po zamarynowaniu.

Opis

Ta odmiana dyni zwyczajnej należy do roślin o krzaczastym, ale zwartym pokroju. Wytwarzane przez nią owoce są niezwykle charakterystyczne dzięki swojemu kolorowi – ich skórka w miarę dojrzewania zmienia się z jasnożółtej we wręcz jaskrawożółtą; często mieni się też na pomarańczowo. Jej odcień kontrastuje lekko z barwą miąższu, który najczęściej bywa kremowy lub jasnożółty. Poza tym wyróżnia go wyjątkowa kruchość i soczystość. Co do kształtu, to owoce wydawane przez tego patisona przypominają dyski o bardzo łagodnie wrębnych brzegach.

Należy zaznaczyć, że Scallopini jest odporny na choroby, zatem nie wymaga ochrony chemicznej. Warto również wiedzieć, że jego owoce nie kumulują metali ciężkich.

Uprawa

Nasiona tego patisona mogą zostać wysiane pod folią w kwietniu bądź wprost do gruntu w maju. Niezależnie od przyjętej techniki uprawy rozstawa musi wynieść ok. 100 × 80 cm. Zbiór z kolei przypadnie na okres od lipca do października. Przy uprawie gruntowej należy pamiętać, aby stosować siew gniazdowy, czyli w jedno zagłębienie wkładać od 2 do 3 nasion. Gdy pojawią się wschody, trzeba zostawić tylko najsilniejszą roślinę, a pozostałe powinno się odciąć lub uszczyknąć – nie wolno ich natomiast wyrywać.

Zastosowanie

Owoce odmiany Scallopini szczególnie chętnie przeznacza się do konserwowania. Wynika to nie tylko z faktu, że są bardzo smaczne, lecz także z wyjątkowej trwałości koloru ich skórki, która nie blaknie i cały czas wygląda świeżo. Bardzo chętnie spożywa się je również na surowo. Poza tym po tę odmianę patisona powinny sięgać zwłaszcza osoby będące na diecie, ponieważ jego niskokaloryczne owoce pomagają uzupełnić niedobory żelaza, magnezu i witaminy C.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki