Jakie sadzonki agrestu warto kupić? Wyjaśniamy!

Młode sadzonki agrestu w doniczce Młode sadzonki agrestu w balocie

Agrest jest dzisiaj nieco zapomnianymi krzewem owocowym, o smacznych zielonych owocach, które mają słodki miąższ i chrupiącą skórkę. Mają one dużą zawartość witamin i składników odżywczych, dzięki czemu nadają się do spożywania zarówno na surowo, jak i w przetworach. W naturalnych warunkach jest krzewem, ale obecnie na działkach i w przydomowych ogródkach coraz częściej sadzony jest agrest pienny, szczepiony na porzeczce.

Agrest jest łatwy w uprawie, a wielość jego odmian sprawia, że każdy znajdzie wśród nich idealną dla siebie. Przestawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach agrestu, przystępując do jego uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Materiałem sadzeniowym agrestu są jednoroczne lub dwuletnie krzewy o 3-4 pędach i dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Zaleca się kupować je w specjalistycznych szkółkach i sklepach ogrodniczych, gdyż daje to pewność, że sadzonki są czyste odmianowo i odpowiednio ukorzenione. Wszystkie krzewy muszą być zdrowe, wolne od chorób i szkodników.

Rodzaje sadzonek

Sadzonki agrestu występują w sprzedaży w kilku formach: jako krzewy o odkrytych korzeniach lub krzewy w pojemnikach, formy półpienne oraz formy pienne. Krzew agrestu jest wielopędowy i charakteryzuje się posiadaniem równorzędnych pędów, które u form piennych wyrastają z górnej części pnia. Wysokość pnia u form półpiennych wynosi ok. 30 cm, a u form piennych ok. 100 cm. Pędy porzeczki przeznaczone na sadzonki powinny mieć długość wynoszącą co najmniej 20 cm i posiadać ok. 8 dobrze wykształconych oczek. Dobrze wyrośnięte sadzonki powinny mieć minimalną grubość u nasady wynoszącą 5-10 mm.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki agrestu o odkrytych korzeniach sadzi się zarówno jesienią, od drugiej połowy października do początku listopada, jak i wczesną wiosną, w marcu. Najlepszym terminem sadzenia jest jednak jesień, ponieważ możliwy jest wtedy proces użyźniania gleby, która dodatkowo jest dobrze nawodniona, dzięki czemu rośliny mają najlepsze warunki do rozwoju. Natomiast rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny. Należy pamiętać o tym, by zawsze sadzić je w pochmurne i chłodne dni, bo taka aura gwarantuje dobre ukorzenienie się.

Gdzie sadzić sadzonki?

Agrest z łatwością przystosowuje się do wszystkich rodzajów gleby, najlepiej jednak rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych i piaszczystych. Lubi ziemie próchniczne i lekkie, o lekko kwaśnym odczynie i uśrednionym pH na poziomie 6. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale nie toleruje suszy i dużych wiatrów, które powodują opadanie owoców. Wymaga odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia, dlatego ważne, by ziemia miała uregulowane stosunki wodno-powietrzne. Źle wpływa na niego niedobór potasu w glebie, stąd zaleca się wzbogacać ją dodatkowo w próchnicę poprzez zaprawianie dołów kompostem czy nawozami organicznymi, a krzewy ściółkować trocinami lub korą. Zahamuje to rozwój chwastów, a jednocześnie utrzyma wilgoć w glebie.

czytaj dalej...

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki