Rozmnażanie agrestu - przedstawiamy sprawdzone sposoby

Agrest Agrest

Agrest rozmnaża się przez odkłady poziome i pionowe, sadzonki zielne i szczepienie. Szczepione krzewy najchętniej wybierane są przez właścicieli ogródków działkowych i przydomowych, ponieważ zajmują mniej miejsca, łatwiejsze są zbiór owoców i pielęgnacja. Z odkładów częściej stosuje się poziome niż pionowe, mimo iż te drugie są wygodniejsze do rozmnażania.

Odkłady poziome

Rozmnażając agrest przez odkłady poziome wczesną wiosną (początek marca), nagina się pędy do ziemi i układa w 10-cm rowkach wzdłuż rzędów. Aby utrzymać pęd w pozycji poziomej, przytwierdza się go szpilkami lub kulkami. Następnie przysypuje się próchniczną ziemią. Z pąków na pędzie po pewnym czasie wyrastają nowe pędy, które stopniowo ukorzeniają się i stają samodzielną rośliną. Aby się dobrze ukorzeniły, należy obsypywać je co 3 tygodnie (3 razy: w maju, czerwcu i lipcu) mieszanką z ziemi, torfu i trocin. Po ukorzenieniu, jesienią (październik) odcina się nowo wytworzone rośliny i sadzi do odpowiednio przygotowanego miejsca.

Odkłady pionowe

Rozmnażanie przez odkłady pionowe jest stosunkowo łatwe, prostsze niż przez odkłady poziome. Obsypuje się mieszanką z ziemi, torfu i trocin młode pędy u podstawy krzewu. Po jakimś czasie ukorzeniają się i są gotowe do odcięcia.

Jeśli chcemy dopiero założyć matecznik, to rośliny mateczne w pierwszym roku po posadzeniu przycina się na wysokości 2–3 oczek nad ziemią. Później przez pierwsze dwa lata nie wykonuje się cięć. Krzewy muszą się mocno ukorzenić. W 3. roku pozostawia się jeden pęd cały, resztę przycina się na 2–3 oczka nad ziemią (5–8 cm). Pozostawienie pędu pozwala na sprawdzenie odmiany po wyrośnięciu owoców. Z oczek wyrastają pędy, które obsypuje się mieszanką torfu, ziemi i trocin.

Sadzonki zielne

Rozmnażając przez sadzonki zielne, uszczykuje się wierzchołki pędów z kilkoma liśćmi. Pobiera się je późną wiosną lub latem. Umieszcza się w ziemi, torfie lub czystym piasku na głębokość ok. 2 cm. Temperatura podłoża powinna wynosić 25°C. W pomieszczeniu należy zapewnić ciepło, wilgotną atmosferę i rozproszone światło. W tym celu można rośliny przykryć folią. Najlepiej rozmnażanie przeprowadzać w namiotach foliowych lub szklarni z cieniówkami, ogrzewaniem i zamgławiaczami.

Szczepienie – agrest pienny

Agrest szczepi się na ukorzenionych pędach porzeczki złotej. Podkładki produkuje się z jej klonów. Porzeczki złote silnie rosną, wytwarzają proste pędy oraz łatwo się rozmnażają przez odkłady. Szczepienie wykonuje się na wysokości 90–120 cm nad powierzchnią ziemi. Zrazy pobiera się 2–3-oczkowe. Muszą być zebrane na początku zimy, aby pąki nie nabrzmiały do czasu szczepienia. Zwykle przeprowadza się szczepienie w boczną szparę, które wykonuje się w sierpniu. Wiosną można wykonywać szczepienie przez stosowanie. Obwiązuje się pęd wokół miejsca zrastania rafią lub rozciągliwym wiązadłem. Następnie smaruje się maścią i okrywa folią w celu zabezpieczenia przed wysychaniem. Po zauważeniu wyrośniętych pędów z miejsca szczepienia rozluźnia się wiązadło, a jeśli zauważono słabe zrośnięcie, to należy ponownie obwiązać. Coraz rzadziej produkcję agrestu piennego prowadzi się w szklarni, chociaż jest najbardziej wydajna, lecz liczyć się trzeba z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Obecnie rozmnaża się go częściej na miejscu w szkółkach.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Czynczyk A., „Szkółkarstwo sadownicze”, PWRiL, 2012 r., ss. 107, 284–287.

Mika A., „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, PWRiL, 2014 r.,  ss. 59, 93–94.

Pluta S., „Nowy sposób produkcji piennych form agrestu” [w:] „Szkółkarstwo”, 01/2000 r.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki