Agrest pienny – owocowa propozycja i ciekawa aranżacja ogrodu zarazem

Agrest pienny Agrest pienny

Porzeczka agrest (Ribes uva-crispa), częściej zwana po prostu agrestem, to krzew osiągający wysokość do 2 m, którego korzenie silnie rozrastają się na głębokość nawet 1,5 m. Wiele jego odmian ma rozłożysty pokrój, czasem nawet szeroko rozłożysty. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje forma pienna agrestu szczepionego na porzeczce złotej, która doskonale dopełnia niejedną aranżację ogrodową i ponadto jest łatwiejsza w uprawie. Taki krzew może być nawet prowadzony w pojemniku, ozdabiając nasz balkon lub taras! Na większych plantacjach pozwala na gęstsze nasadzenia, co przekłada się na wielkość plonu.

Odmiany

W krajowym rejestrze znajdują się takie odmiany jak: Biały Triumf, Czerwony Triumf, Hinnonmaki Rot, Hinsel, Invicta, Pax oraz Resika. Większość z nich dobrze przyjmuje się po szczepieniu na porzeczce złotej.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Agrest doskonale rośnie na glebach żyznych i bardzo żyznych, próchnicznych, o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Źle znosi miejsca zalewowe o wysokim poziomie wód gruntowych (nie wyższy niż 50–60 cm od powierzchni), dlatego pod uprawę dobre będą gleby lessowe.

To jedna z bardziej wytrzymałych na mróz i przymrozki roślin jagodowych, choć dość wcześnie kwitnie. Z tego względu może być uprawiany w każdym regionie naszego kraju z wyłączeniem zastoisk mrozowych, skarp oraz bardzo lekkich gleb. Krzew ten preferuje stanowiska słoneczne, lecz nie suche (źle znosi suszę), osłonięte od wiatru, ale z możliwością przepływu powietrza.

Sadzenie

Przed założeniem plantacji musimy przygotować stanowisko, m.in. dokładnie zniszczyć chwasty trwałe oraz spulchnić glebę. W celu odchwaszczenia pola możemy na rok – 2 lata przed sadzeniem uprawiać rośliny kapustne lub korzeniowe. Gleba powinna być również odpowiednio użyźniona, warto nawieźć ją obornikiem w dawce nieprzekraczającej 40 t/ha. Kwaśne gleby musimy koniecznie zwapnować, gdyż agrest źle na nich rośnie, doprowadzając do pH 6,0–6,5.

Krzewy sadzimy zwykle jesienią, kiedy gleba jest odpowiednio wilgotna, co pozwoli na ich ukorzenienie się przed nastaniem zimy. Na małych plantacjach przyjmujemy rozstawę 1,2–1,5 x 3–3,5 m, na dużych zaś 1,5 x 3,2–3,5 m (w obu przypadkach można sadzić w mniejszej rozstawie, lecz nie gęściej niż 1,0 x 2,0 m).

Przed sadzeniem wykopujemy dołki 5–6 cm głębiej, niż rośliny były sadzone w szkółce. Coraz częściej na dużych areałach stosuje się maszynowe sadzenie krzewów. Rośliny sadzimy w glebie tak, aby miejsce szczepienia znajdowało się powyżej powierzchni – aby odmiana szlachetna nie ukorzeniła się.

czytaj dalej...

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Komentarzy (1)

  1. Stelmach

    A jak chronić pień agrestu przed kotami? Obdrapują mi go, dodam, że piankowa nakładka nie pomaga, ściągają ją.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki