Kiedy i jak prawidłowo ciąć agrest? Zasady cięcia agrestu

Cięcie agrestu Cięcie agrestu

Cięcie krzewów jest integralną częścią zabiegów pielęgnacyjnych pozwalających na uzyskanie wysokiego i dobrej jakości plonu. Przycinanie agrestu ma kilka celów. W pierwszym roku po posadzeniu służy lepszemu przyjmowaniu się roślin. Z kolei w następnych latach pozwala na uformowanie odpowiedniego kształtu krzewu oraz regulowanie wzrostu, owocowania poprzez przerzedzanie i odmładzanie korony.

U agrestu kwiaty zawiązywane są na krótkopędach. Owoce pojawiają się na pędach jednorocznych, lecz najplenniejsze są pędy trzyletnie. Po posadzeniu wszystkie gałęzie agrestu jedno- lub dwupędowego przycina się nad 2., 3. oczkiem nad ziemią, a kilkupędowego nad 1. oczkiem (ok. 1–2 cm). Po sadzeniu jesiennym należy wykonać ten zabieg przed nastaniem zimy. Zaleca się zabezpieczenie pąków przed wysychaniem i mrozem. Jeśli nie wykonało się cięcia przed zimą, należy wykonać to wczesną wiosną (przedwiośnie). Pędy przycina się zaraz po sadzeniu wiosną. Cięcie po posadzeniu pozwala na lepsze przyjęcie się roślin oraz na utworzenie szkieletu krzewu. Na przedwiośniu (luty – marzec) następnego roku przycina się wszystkie słabe, wiotkie i krótsze od 15 cm, chore lub uszkodzone pędy. Silne pędy przycina się na ok. 30 cm nad powierzchnią ziemi, co odpowiada średnio 1/3 ich długości. Jeśli krzew jest słabo rozkrzewiony, to pędy przycina się maksymalnie na długość 15 cm. Wierzchołki gałęzi porażonych przez amerykańskiego mączniaka agrestu należy również przyciąć.

W następnych latach na przedwiośniu (przed rozpoczęciem wegetacji) prowadzi się już tylko cięcia sanitarne i prześwietlające, ewentualnie odmładzające. Co roku u 4-letniego i starszego agrestu usuwa się słabe pędy, krzyżujące się i rosnące nisko przy ziemi. Przy cięciu odmładzającym wycina się pędy 5-, 6-letnie, gdyż na nich jest najsłabsze owocowanie – owoce wyrastają drobniejsze i słabszej jakości. Zabieg cięcia sanitarnego polega na wycinaniu wszelkich porażonych i uszkodzonych części rośliny. Dobrze przycięty krzew powinien mieć po ok. 4 pędy jednoroczne, dwu-, trzy- i czteroletnie.

W przypadku agrestu piennego, który najczęściej sadzony jest w ogrodach przydomowych, po posadzeniu do połowy przycina się pęd główny, warto go następnie przymocować do palika. W następnym roku wyrośnięte pędy boczne z oczek poniżej cięcia przycina się o 1/3 długości. W późniejszych latach przyjmuje się podobne zasady cięcia prześwietlającego, sanitarnego i odmładzającego jak dla krzewu krzaczastego. Tym silniej się skraca krzew, im ma słabszy system korzeniowy, tak by doprowadzić do równowagi pomiędzy częścią nadziemną i podziemną. Agrestu trzymanego w pojemniku zwykle się nie przycina, wyłącznie te ze słabym systemem korzeniowym.

Do cięcia używa się sekatorów ręcznych lub o przedłużonych rękojeściach. Narzędzia muszą być dobrze naostrzone i oczyszczone. W dwóch pierwszych latach po założeniu plantacji używa się sekatora ręcznego, później można stosować te o przedłużonych rękojeściach, które dobrze przycinają grubsze pędy, lub w przypadku zmechanizowanej uprawy – sekatory pneumatyczne. Przycięte gałęzie należy wyrzucać, wywozić lub rozdrabniać na miejscu.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, Hortpress, 2002 r., s. 406–409.

Gudarowska E., „Kupujemy i sadzimy owocowe”, Działkowiec, 2010 r., s. 39.

Klimek G., „Sadownictwo 2”, WSiP, 1997 r., s. 238–239.

Mika A., „Cięcie drzew i krzewów owocowych”, PWRiL, 2006 r., s. 183–184.

Pieniążek S.A., „Sadownictwo”, PWRiL, 2000 r., s. 622–625.

„Metodyka integrowanej produkcji agrestu”, PIORiN, 2005 r.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Komentarzy (1)

  1. alojzy

    spoźniłem się z cięciem agrestu, już wegetacja sie zaczęła. Czy mimo to mogę zaryzykować? Starzy sadownicy mówią, że mogę spróbować, bo jest zimno teraz...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki