Agrest Invicta – najpopularniejsza odmiana agrestu. Sprawdź dlaczego!

Agrest odmiany Invicta Agrest odmiany Invicta

Produkcja owoców agrestu w naszym kraju w ostatnich latach znacznie spadła. Spowodowane jest to przede wszystkim małą liczbą odmian plennych i przystosowanych do warunków klimatycznych Polski oraz niską opłacalnością uprawy. Odmiany uprawne wywodzą się od dwóch gatunków dzikich agrestu, od agrestu zwyczajnego oraz agrestu amerykańskiego. Na rynku jest dostępnych niewiele odmian, które z powodzeniem można uprawiać w naszych ogrodach i na większych plantacjach towarowych. Pędy większości z nich pokryte są licznymi kolcami utrudniającymi zbiór ręczny. Krzewy rozpoczynają owocowanie w drugim lub trzecim roku, zwykle w czerwcu i lipcu. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotnych o odczynie pH=6–6,5. W uprawie amatorskiej sadzi się je zwykle w rozstawie 1,5–2 x 2 m, w uprawie towarowej natomiast przy zbiorze kombajnowym 3,5–4 x 0,5–0,6 m, przy zbiorze ręcznym zaś 1–2,5 x 0,5 m.

Jedną ze standardowych odmian uprawianych w naszym kraju jest Invicta. Odmianę tę otrzymano w Anglii w 1980 r. Do Krajowego Rejestru COBORU wpisano ją w 1990 r. Krzew silnie rosnący o pokroju kulistym, średnio zagęszczonym. Jego pędy pokryte są wieloma dużymi kolcami. Roślina charakteryzuje się dużą wytrzymałością na mróz oraz odpornością na amerykańskiego mączniaka agrestu i antraknozę liści porzeczki. Odmiana ta jest plenna, o średniej porze dojrzewania, dojrzałość zbiorcza owoców przypada zwykle na 26 czerwca, tuż przed odmianą Biały Triumf. Są one średniej wielkości lub duże, żółte lub żółtozielone, owalne, pokryte dużą liczbą włosków, osadzone na długich szypułkach. Miąższ jest słodki, smaczny i jasny. Owoce nadają się do zbioru maszynowego. Przeznaczane są przede wszystkim do przetwórstwa – na kompoty, dżemy i mrożonki.

Warto uprawiać agrest ze względu na jego wartościowe owoce. Zawierają niektóre kwasy organiczne, pektyny, prowitaminę A, witaminy C, P i B1, a także sole miedzi, żelaza i fosforu. Ze względu na zawartość pektyn mogą być wykorzystywane do produkcji galaretek, dżemów i konfitur – zastępują żelatynę zwierzęcą. Ponadto w fazie pełnej dojrzałości mogą stanowić wspaniały surowiec na kompot.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 400–405

Gwozdecki J., „Przywróćmy agrest do łask”, [w:] „Działkowiec” nr 11/2006 r., s. 30

Pieniążek S.A. Praca zbiorowa, „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 607

Werner T., „Agrestowa passa”, [w:] „Hasło Ogrodnicze” nr 9/2004 r.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki