Nawożenie agrestu – kiedy, jak i czym? Warto przeczytać

Agrest - krzew z owocami Agrest - owoce

Każda uprawa towarowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów jest nawożenie – zarówno na etapie przygotowania stanowiska pod zakładaną plantacje, jak i w trakcie rozwoju roślin. Rodzaj nawozów i jego dawki są ściśle związane z wymogami rośliny oraz właściwościami gleby. Po jakie sięgnąć w przypadku uprawy agrestu?

Przed sadzeniem

Najlepszym sposobem na użyźnienie gleby przed założeniem plantacji agrestu jest zastosowanie obornika. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czynnik ekonomiczny, gdyż jeśli nie dysponujemy nim we własnym gospodarstwie lub jego pozyskanie w okolicy jest trudne, sprowadzenie go będzie po prostu nieopłacalne. Jeśli jednak posiadamy ten naturalny nawóz, to jego zalecana dawka wynosi od 40 do 60t na hektar. Ważna uwaga: w sytuacji, gdy na naszej glebie konieczne było przeprowadzenie wapnowania z uwagi na jej zbyt kwaśny odczyn (optymalny poziom pH mieści się w przedziale od 6 do 6,5), nie możemy zastosować obornika.

Alternatywnym sposobem poprawy jakości gleby przed uprawą agrestu jest zastosowanie nawozu potasowego w dawce od 100 do maksymalnie 150kg na hektar.

Jeśli planujemy posadzenie krzewów agrestu, użyźnianie warto przeprowadzić także w przydomowym ogródku. Na dwa miesiące przez rozpoczęciem uprawy, wykopujemy niewielki rów o głębokości i szerokości mniejszej niż pół metra i preferowanej długości, zależnej od liczby krzewów, jakie zamierzamy posadzić (przypomnijmy, że odległości w rzędzie między nimi powinny wynosić od 1 do 1,5m). Wydobytą ziemię mieszamy z obornikiem lub nawozem przeznaczonym pod uprawę krzewów jagodowych i luźno zasypujemy. Po upływie dwóch miesięcy możemy przystąpić do sadzenia na użyźnionej i odpowiednio spulchnionej glebie.

Rodzaje nawozów i nawożenie

Glebie trzeba dostarczać podstawowych składników mineralnych, takich jak potas, azot i magnez. Stosowanie nawozów, odpowiednio potasowych, azotowych i magnezowych, będzie zależne od pory roku. Do równoległego stosowania możemy, a nawet powinniśmy włączyć obornik lub kompost.

W okresie jesiennym przeprowadzamy nawożenie potasem, którego dawka nie powinna przekraczać 100kg na hektar. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na obornik, który rozrzucamy również jesienią w dawce 50t na hektar, nawóz potasowy stosujemy dopiero wiosną w zmniejszonej dawce również 50kg na hektar. W miejsce obornika możemy także z powodzeniem zastosować kompost, ale wówczas jego ilość nie powinna przekraczać 30t na hektar.

Ostrożności wymaga nawożenie magnezem, gdyż nadmiar tego pierwiastka jest szkodliwy. Stosowanie nawozów z jego zawartością w składzie jest zasadne jedynie w przypadkach stwierdzenia jego niedoboru, najlepiej potwierdzonego analizą składu chemicznego gleby.

Nawóz azotowy wysiewa się rokrocznie wczesną wiosną, przed wejściem krzewów w okres wegetacji, a jego dawka nie powinna przekraczać 100kg czystego składnika na hektar. W zależności od tego, czy stosujemy nawozy organiczne w postaci obornika lub kompostu, dawka powinna być odpowiednio mniejsza.

Ściółkowanie

Stosowanie ściółki nie tylko hamuje wzrost chwastów czy zabezpiecza glebę przed utratą wody, ale także pozwala na jej użyźnienie. Służy temu obornik lub kompost, który należy rozłożyć w rzędach agrestu. Alternatywnymi materiałami są często stosowana słoma czy też kora lub trociny, jednak te ostatnie nie zapewnią roślinom składników pokarmowych, ani nie wzbogacą gleby w niezbędną próchnicę.

Bibliografia:

"Sadownictwo, podręcznik dla uczniów techników ogrodniczych", s. 412-414.

"ABC ogrodnictwa", wyd. Reader's Digest, Warszawa 2011 r., s. 232.

Prat J.-Y., ABC sadownictwa krok po kroku, wyd. Delta, Warszawa 2010 r.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki