Najgroźniejsze choroby agrestu - przegląd, objawy i zwalczanie

Choć agrest jest krzewem bardzo wytrzymałym, niestety mimo wszystko jest narażony na działanie wirusów i grzybów wywołujących różne choroby. Na porażenie w szczególności narażone są liście i owoce, ale choroba może się rozprzestrzenić również na pędy i gałęzie oraz pąki i kwiaty. Pojawienie się brązowych plam na którejkolwiek części krzewu powinno spowodować zapalenie się czerwonej lampki i zainicjować proces diagnozy, co dzieje się z naszym agrestem. Po prawidłowym określeniu choroby, możemy przystąpić do etapu jej zwalczania poprzez zastosowanie różnych środków.

Choroby agrestu: liście

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa – to choroba wywoływana przez grzyby, która powoduje powstawanie rdzawych pęcherzy na spodniej stronie liści. Tak porażone liście czernieją i przedwcześnie opadają. Na szczęście w naszych warunkach występuje bardzo rzadko i nie jest groźna dla owoców.

PRZECIWDZIAŁANIE: gdyby jednak rdza wejmutkowo-porzeczkowa pojawiła się na naszym agreście, można zastosować oprysk fungicydami.

Antraknoza liści porzeczki – rozpoznanie tej choroby nie jest trudne na żadnym jej etapie, gdyż grzyb ją wywołujący powoduje najpierw pojawienie się na liściach zielonych plam, które następnie przebarwiają się w brązowe zmiany. W efekcie liście opadają znacznie wcześniej, niż powinny.

PRZECIWDZIAŁANIE: chronić się przed rozprzestrzenianiem się grzyba można poprzez zgrabianie i spalanie zainfekowanych liści, a także zasadne jest zastosowanie oprysku z preparatu, który w swoim składzie zawiera mankozeb (przed i po okresie kwitnienia).

Amerykański mączniak agrestu – jeśli na górnych liściach krzewu pojawi się białawy, gęsty, a z czasem brunatniejący i zwarty nalot, znak to, że mamy do czynienia z amerykańskim mączniakiem agrestu. Choroba prowadzi do zamierania liści i pędów wierzchołkowych.

PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli zaobserwujemy opisane zjawisko na naszym krzewie, niezwłocznie powinniśmy wyciąć porażone pędy . Zasadne jest także zastosowanie kilku oprysków fungicydami w odstępach tygodnia od pierwszego oprysku wykonanego tuż po okresie kwitnienia.

Choroby agrestu: owoce

Czarna plamistość agrestu – trudno jej zapobiec, gdyż ciemne, wysuszone plamy pojawiają się na owocach na krótko przed zbiorami

PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysków preparatami zawierającymi w swoim składzie mankozeb.

Rdza agrestu – pomarańczowe i jasnopomarańczowe plamy pokrywają owoce, a często także liście i pędy.

PRZECIWDZIAŁANIE: podobnie, jak w przypadku rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, możemy zastosować oprysk fungicydami.

Amerykański mączniak agrestu – na owocach objawia się dokładnie tak samo, jak na liściach, czyli w formie brunatniejącego nalotu i powoduje niecałkowite wyrośnięcie owoców, które przez to nie są atrakcyjne.

PRZECIWDZIAŁANIE: również stosujemy oprysk i wycinamy zaatakowane gałęzie i pędy.

Do chorób opisywanego krzewu należy także otaśmienie nerwów agrestu, któremu towarzyszy znaczny spadek ilości wydawanych owoców. Infekcja objawia się właśnie zawartym w nazwie jednostki chorobowej otaśmieniem nerwów, czyli pojawieniem się wzdłuż nich żółtych przebarwień. Ponieważ choroba ta jest przenoszona przez mszyce, powinno się zastosować intensywną ochronę przed tym insektem.

Bibliografia:

"Sadownictwo, podręcznik dla uczniów techników ogrodniczych", s. 538-540.

G. Meudec, J-Y Prat, D. Retournard, Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych, ss. 98-102.

E. Paduch-Cichal, Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy, ss. 86-93.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki