Sadzonki aronii - czym się kierować i jak wybrać najlepsze?
Zobacz także
Polska jest największym producentem aronii na świecie, nasz udział w produkcji światowej wynosi obecnie ok. 90 procent, a coroczne zbiory owoców – aż 40 tysięcy ton. Jej niewielkie czarne jagody są wartościowe dla przetwórstwa spożywczego, a dodatkowo posiadają właściwości lecznicze i działają oczyszczająco na organizm. Aronia jest blisko spokrewniona z jarzębiną. Widoczne jest to szczególnie w podobieństwie owoców, które są drobne, czerwone lub czarne. Natomiast jej uprawa jest łatwa i zbliżona do uprawy porzeczki.
Znane są trzy gatunki aronii: czerwonoowocowa, czarnoowocowa i śliwolistna, jednak w uprawie występuje jedynie aronia czarnoowocowa, która jest jednym z najmniej wymagających krzewów owocowych. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o sadzonkach aronii, przed rozpoczęciem jej uprawy.
Jakie sadzonki kupić?
Do sadzenia należy używać jedynie materiału rozmnażanego wegetatywnie. Krzewy otrzymane w ten sposób szybciej wchodzą w okres wegetacji, lecz rosną nieco słabiej niż te otrzymane z nasion. Materiałem sadzeniowym aronii są dwuletnie krzewy lub dobrze rozwinięte krzewy jednoroczne z odpowiednio ukształtowanym systemem korzeniowym kupowane w specjalistycznych szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Wszystkie sadzonki powinny być zdrowe i wolne od chorób czy szkodników.
Rodzaje sadzonek
W sprzedaży dostępne są zarówno krzewy aronii o odkrytych korzeniach, jak i sadzonki w pojemnikach. Młode krzewy o odkrytych korzeniach dostępne są w sprzedaży wyłącznie jesienią, natomiast krzewy w pojemnikach czy doniczkach można kupić w sklepach przez cały rok. Ważne, by zabezpieczyć je odpowiednio podczas transportu, tak by ich korzenie nie przemarzły lub się nie wysuszyły.
Kiedy sadzić sadzonki?
Aronię można sadzić wiosną oraz jesienią, lecz termin jesienny jest bardziej zalecany ze względu na możliwość odpowiedniego przygotowania gleby, jak również wczesne rozpoczynanie przez roślinę okresu wegetacyjnego. Należy pamiętać, by sadzić krzewy jedynie w dni chłodne i pochmurne, ponieważ sprzyja to dobremu ukorzenianiu się sadzonek.
Gdzie sadzić sadzonki?
Aronia jest jednym z łatwiejszych w uprawie i najmniej wymagających krzewów owocowych. Roślina niewielkie wymagania glebowe, toleruje nawet gleby słabe i lekko kwaśne, a dodatkowo sprzyjają jej panujące w Polsce warunki klimatyczne. Rośnie silnie, dlatego zaleca się sadzić ją na mało żyznych i słabszych glebach, szczególnie piaszczysto-gliniastych, nawet V klasy bonitacyjnej, tak by ułatwić sobie późniejszy zbiór owoców.
Ma niezwykle dobrze rozwinięty, ale płytki system korzeniowy, dlatego ważne, by gleba miała uregulowane stosunki wodne lub była możliwość jej nawadniania. Brak wody powoduje bowiem, że owoce aronii są drobniejsze i bardziej gorzkie. Jest rośliną światłolubną, lubi stanowiska otwarte i słoneczne. Ponadto aronia jest mrozoodporna i wytrzymuje spadki temperatury nawet do -40o C.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
12687 , 0 , 0 , 0 Aronia Galicjanka - plenna i ceniona odmiana
-
42865 , 3 , 0 , 0 Rozmnażanie aronii - zobacz najskuteczniejsze sposoby
-
233132 , 0 , 0 , 0 Zbiór aronii – to musisz wiedzieć o terminach i przechowywaniu owoców
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl