Aronia czarna – charakterystyka znanego polskiego towaru eksportowego

Aronia czarna Aronia czarna

Polska jest jedynym krajem w Europie, który uprawia aronię. Jest ona naszym cennym towarem eksportowym do krajów Unii Europejskiej, niewielkie ilości odbierają od nas także Rosja i USA.

O tym, jak cenna jest dla naszej gospodarki, może świadczyć to, że jej zbiory w naszym kraju rosną z roku na rok i wynoszą obecnie ok. 40 tysięcy ton rocznie. Do innych krajów eksportujemy ok. 90 proc. przemysłowego soku z aronii, ale też koncentrat i mrożonki.

Produkcję towarową i przetwórstwo aronii rozwija Krajowe Zrzeszenie Producentów Aronii. Jednak chociaż aronia czarna jest jednym z najmniej wymagających krzewów owocowych, to dopiero od niedawna jest uprawiana w hodowli amatorskiej w przydomowych i działkowych ogrodach. Jej zdrowotne właściwości przetwórcze są wciąż odkrywane przez Polaków, gdyż wcześniej aronia spełniała jedynie cele dekoracyjne.

Opis

To roślina z gatunku jagodowych należąca z rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, gdzie występują jej trzy gatunki – również czerwonoowocowa i śliwolistna – jednak znaczenie sadownicze ma jedynie aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa Elliott), zwana też aronią czarną lub wielkoowocową. Czasem za względu na podobieństwo przez sadowników nazywana jest jarzębiną czarnoowocową. W Polsce najpopularniejszymi odmianami aronii są: Hugin, Nero, Galicjanka i Viking. Ich liście, kwiaty i owoce są niezwykle dekoracyjne.

Aronia tworzy kształtne krzewy dorastające do wysokości 2-2,5 m o licznych i rozgałęziających się pędach. Pędy początkowo są proste, potem pod wpływem ciężaru owoców rozchylają się na boki. Ma długie, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, ciemnozielone, z wierzchu błyszczące liście, które jesienią stają się brązowoczerwone i długo nie opadają. Jej drobne i liczne białe kwiaty zebrane są po kilkanaście w kwiatostany typu baldachgrona, a owocami są czarne jagody o dość grubej skórce.

Kwiaty aronii mają dużą zawartość nektaru i pyłku, są więc chętnie odwiedzane przez pszczoły. Aronia może być prowadzona w formie piennej, w której podkładką są siewki jarzębiny pospolitej, lub w formie krzaczastej, w której pędy wyrastają z szyjki korzeniowej i korzeni, dzięki czemu krzaki szybciej się zagęszczają.

Warunki uprawowe

To jeden z najmniej wymagających krzewów owocowych. Uprawom krzewów aronii, podobnie jak innych owoców miękkich, sprzyja w Polsce klimat. Ma niewielkie wymagania glebowe, toleruje gleby klasy IV i V, a także słabe i lekko kwaśne. Ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. W okresie dojrzewania krzewy powinny mieć zapewniony odpowiedni poziom wody. Jej brak powoduje, że owoce są mniejsze, mniej soczyste i bardziej gorzkie. Jest rośliną światłolubną, należy zapewnić jej słoneczne, odchwaszczone stanowisko.

Lubi tereny otwarte i przewiewne, krzewy należy sadzić w  rozstawie 3-3,5 m na 2,5-3 m. Ogromną zaletą aronii jest wysoka mrozoodporność, dzięki czemu późne kwitnienie nie naraża kwiatów na uszkodzenie przez przymrozki. Ponadto jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki. Lubi nawożenie, jednak należy pamiętać o tym, że nadmierne nawożenie organiczne obniża jej plonowanie.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki