Aronia Galicjanka - plenna i ceniona odmiana

Aronia jest krzewem cenionym ze względu na wartościowe owoce. Należy do tej samej rodziny co jabłoń i grusza, lecz największe pokrewieństwo łączy ją z jarzębiną ze względu na kształt i wielkość owoców. Dlatego czasem nazywa się ją jarzębiną czarnoowocową. Tylko jeden gatunek aronii jest uprawiany – aronia czarnoowocowa.

To wdzięczna roślina, łatwa w uprawie w naszych warunkach klimatycznych. Obdarza nas wartościowymi owocami. Stanowią one surowiec dietetyczny i leczniczy. Zawierają bardzo wysoką ilość witamin C i P, dzięki czemu mają silne działanie wzmacniające odporność naszego organizmu. Bogate są również w biologicznie czynne związki – antocyjany, które mają właściwości antyutleniające, hamujące procesy starzenia się, a także wspomagające walkę z nowotworami.

Polska jest światowym potentatem w uprawie aronii. Produkcja owoców wzrasta z roku na rok, w 2013 r. wynosiła 15 tys. ton! Do innych krajów nie tylko eksportujemy świeży produkt, lecz także przetworzony w postaci soków, koncentratów i mrożonek.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tej cennej rośliny, każdą z powodzeniem możemy uprawiać w naszym ogrodzie. Bardzo plenną i cenioną przez wielu plantatorów jest odmiana Galicjanka. Została wyhodowana w Zakładzie Doświadczalnym w Albigowej, stąd też często nazywa się ją aronią albigowską. Na jej pędach wiosną pojawiają się ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowoczerwono. Krzew wysokości ok. 1 m, wytwarza owoce duże, czarne, kuliste, o ciemnym soku, pokryte lekkim, szarym nalotem. Odmiana jest bardzo plenna, dojrzewa równomiernie, polecana do zbioru mechanicznego, który wykonuje się od początku września. Krzew jest mało wrażliwy na mróz, Galicjanka daje zdecydowanie wyższy plon niż popularna odmiana Nero.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Dereń D., „Aronia – witaminowy skarb na zimowe dni”, „Mój Piękny Ogród” nr 1/2010 r., s. 39

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, Wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 10–12

Kleparski J., „Uprawa aronii znów opłacalna”, „Hasło Ogrodnicze” nr 11/2001 r.

Król K., „Apteka na krzaku”, „Ogrody” nr 8/2008 r., s. 24

Ochmian I. Grajkowski J. Smolik M. 2012. Comparison of Some Morphological Features, Quality and Chemical Content of Four Cultivars of Chokeberry Fruits (Aronia melanocarpa). Not Bot Horti Agrobo 40(1):253-260

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki