Rozmnażanie aronii - zobacz najskuteczniejsze sposoby

Aronia - owoce Zbiór aronii

Aronia należy do jednych z niewielu roślin sadowniczych, które można rozmnażać na wiele sposobów, m.in. przez odkłady pionowe i poziome (kopczykowanie), sadzonki półzdrewniałe, przez szczepienie czy przez wysiew nasion. W szkółkach produkujących krzewy na większą skalę najczęściej stosuje się rozmnażanie przez kopczykowanie.

Odkłady pionowe

Młode pędy aronii podsypuje się mieszanką ziemi, torfu i trocin, formując wokół nich kopczyk na wysokość 40 cm. Krzew po pewnym czasie zaczyna wytwarzać odrosty, które po roku lub dwóch będzie można odciąć i posadzić do gruntu. Rozmnażanie przez odkłady pionowe jest stosunkowo łatwe, prostsze niż przez odkłady poziome. Aby przyspieszyć proces wytwarzania odrostów, można delikatnie naciąć podstawę krzewu dwoma krótkimi, poziomymi cięciami i zdjąć wycięty pasek kory (1 cm szerokości). Miejsce nacięcia zaleca się posmarowaniem balsamem sadowniczym.

Odkłady poziome

Rozmnażanie przez odkłady poziome wykonuje się wczesną wiosną, tj. na początku marca. Pędy aronii nagina się do ziemi w pozycji poziomej i przytwierdza. Łodygi przysypuje się żyzną, próchniczną ziemią. Po pewnym czasie z pąków wybijają nowe pędy, które będą się ukorzeniać. Jesienią, w październiku, odcina się je i sadzi na miejsce stałe. Aby polepszyć proces ukorzeniania się, warto obsypywać pędy jednorazowo co 3 tygodnie (średnio po raz w maju, czerwcu i lipcu).

Sadzonki półzdrewniałe

Rozmnażanie przez sadzonki częściej prowadzi się w mniejszych szkółkach i uprawie amatorskiej. Sadzonki pozyskuje się od czerwca do lipca z wierzchołków pędów (10–15 cm długości), z minimum 2 liśćmi.  Liście u podstawy można zerwać, pozostawia się tylko te wierzchołkowe. Sadzonki moczy się w ukorzeniaczu i umieszcza na kilka centymetrów głębokości w piasku lub mieszaninie piasku z torfem i przykrywa folią. Rośliny ukorzenia się pod osłonami – w szklarniach lub namiotach foliowych, najlepiej z cieniówkami, oświetleniem i urządzeniami zamgławiającymi. Sadzonki ukorzeniają się do jesieni, zimą pozostają na miejscu, a wczesną wiosną wysadza się je do szkółki w rozstawie 80–100 x 20–25 cm. Rośliny są gotowe do posadzenia na plantacji po dwóch latach.

Sadzonki zdrewniałe

Sadzonki zdrewniałe pobiera się jesienią z jednorocznych pędów. Sadzi się je na miejsce stałe lub przechowuje w mieszance piasku, torfu i trocin w niskiej temperaturze (ok. 0°C). Sadzonki sadzi się wtedy wiosną. Nie jest to najlepszy sposób rozmnażania aronii, nie gwarantuje wysokiego przyjęcia się sadzonek.

Szczepienie

Czasem prowadzi się szczepienie aronii na jarzębie pospolitym lub porzeczce złotej. Prowadzi się je zazwyczaj dla upraw amatorskich, ogrodów przydomowych i działkowych. Roślina przyjmuje wtedy formę pienną.

Rozmnażanie generatywne – wysiew nasion

Aronię można rozmnażać również przez wysiew nasion. Nie jest to jednak skuteczna metoda. Rośliny cechują się wówczas dość dużą zmiennością genetyczną, są gorszej jakości, później wchodzą w okres owocowania i słabiej rosną. Ponadto jest to jeden z dłużej trwających sposobów pozyskiwania materiału nasadzeniowego.

W niektórych źródłach znajdują się także informacje o rozmnażaniu aronii przez podział (systemu korzeniowego z rozwiniętymi pędami) oraz coraz bardziej popularnej metodzie in vitro.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, Działkowiec, 2010 r., s. 10–12

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, WUWM, 2007 r., s. 24–26

Mika A., „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, PWRiL, 2014 r.

Rusnak J., „Uprawa aronii”, MODR, Katowice 2013 r.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki