
Rozmnażanie aronii - zobacz najskuteczniejsze sposoby
Przed założeniem plantacji warto wzbogacić glebę w składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy. Podaje się wobec tego obornik w dawce 30–35 t/ha. Aby ustalić nawożenie mineralne, należy wykonać analizę chemiczną z warstwy ornej i podornej gleby. Przez sadzeniem podaje się (przeciętnie na średnich glebach) ok. 100 kg K20 i P205. Nawozy należy wymieszać z glebą na głębokości 20 cm.
Aronia nie ma dużych wymagań pokarmowych. Jeśli jednak oczekujemy wysokich plonów dobrej jakości, warto zadbać o zasobność gleby. Przed nawożeniem należy wykonać jej analizę chemiczną. Organiczne nawozy podaje się wyłącznie przed sadzeniem roślin. Pod aronię wysiewa się dość niskie dawki nawozów mineralnych. Nawożenie fosforem i potasem przez pierwsze 2–3 lata pomija się, stosuje się głównie azot – w pierwszym roku 30–40 kg N/ha, w drugim można dawkę zwiększyć o 10–20 kg. Nawozy w pierwszych latach stosuje się w rzędy. W kolejnych latach podaje się je na całej powierzchni. Nawozy azotowe można wysiewać jednorazowo wiosną lub w dwóch dawkach, pierwszą na przełomie marca i kwietnia, drugą na przełomie maja i czerwca. Pozostałe nawozy, przede wszystkim fosforowe i potasowe, podaje się jesienią. Określa się, że standardowo na 1 ha wysiewa się 80–120 kg N, 100–120 kg P2O5, 100–150 kg K2O i 60–100 kg MgO.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz
Bibliografia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl