Zbiór aronii – to musisz wiedzieć o terminach i przechowywaniu owoców

Zbiór aronii Owoce aronii

W czasach, gdy coraz modniejsza staje się zdrowa żywność i większą wagę przykładamy do tego, by to, co jemy, było bogate w składniki odżywcze, aronia jest krzewem, który ma przed sobą wielką przyszłość. Jest to dla nas ważne, bo Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym hodowana jest aronia. To nasz cenny towar eksportowy do krajów Unii, a także do Rosji czy Stanów Zjednoczonych. Jej zbiory w naszym kraju rosną z roku na rok i wynoszą obecnie ok. 40 tysięcy ton rocznie. Warto skorzystać więc z możliwości jej uprawy, zarówno dla celów towarowych, traktując ją jako źródło dochodu, jak i do amatorskiej uprawy, wykorzystując ją jako surowiec dietetyczny i leczniczy w domowych przetworach.

Warunki uprawowe aronii

Warto uprawiać aronię, bo przy dużych walorach jej owoców – dużej zawartości witamin C i P, łatwo przyswajalnych cukrów, soli mineralnych i pierwiastków, takich jak wapń, potas, fosfor, magnez i żelazo – jest to roślina o wyjątkowo małych wymaganiach klimatycznych i glebowych. Jej hodowla nie jest zajmująca, gdyż krzewy przystosowują się do warunków panujących w naszym klimacie, nie potrzebują nawożenia, są mrozoodporne, a ponadto są odporne na choroby i szkodniki, dzięki czemu może ona być prowadzona nawet przez 15-20 lat. Jeśli znajdziemy w ogrodzie miejsce na posadzenie aronii, już po 2-3 latach odwdzięczy nam się ona dużymi plonami. Krzewy aronii corocznie owocują obficie i regularnie, zarówno na pędach jednorocznych, jak i na starszych, na których wytwarzają się krótkopędy. Jeśli już mamy w sadzie krzew o tych czarnych, słodkich i cierpkich zarazem jagodach, dowiedzmy się, jak najlepiej o niego dbać i przygotować się do zbioru, by był on jak najobfitszy.

Kiedy zbierać owoce

Pod koniec lata liście aronii przebarwiają się na kolor złocisty i pomarańczowy, wtedy też na krzewach są już dojrzałe owoce, które dojrzewają w pierwszych dniach sierpnia, zmieniając kolor z zielonego na granatowy. Od tego momentu powinniśmy odczekać jeszcze ok. 2 tygodnie dla pewności, że owoce nadają się do zbioru. W polskich warunkach najlepszym okresem do zbiorów jest przełom drugiej połowy sierpnia i początku września. Warto jednak z tym dłużej poczekać – aronia odwdzięczy nam się za zwłokę, gdyż owoce zebrane w późniejszym terminie są słodsze i mniej cierpkie, mają również wyższą zawartość cukrów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w suche lata owoce mogą zawierać więcej garbników i być mniej soczyste, warto więc podlewać je wtedy obficiej. Dojrzałe owoce są fioletowoczarne, błyszczące i zebrane w baldachogrona, stąd jej pospolita nazwa „czarna jarzębina”. Zbiór zaczyna się, gdy wszystkie owoce są całkowicie wykształcone i wybarwione. Można je zbierać nawet po przymrozkach, gdyż nawet bardzo dojrzałe owoce aronii nie opadają z krzaków po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej. Nie ma również obawy przed zbiorem przejrzałych i nienadających się na przetwory owoców.

Metody zbioru aronii

Do skrzynek uniwersalnych zbiera się całe gronka. Po zerwaniu z krzaka aronię w stanie nieprzetworzonym należy przechowywać w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu, gdzie dzięki dużej zawartości garbników nie psuje się i zachowuje świeżość nawet przez dwa tygodnie. Owoce one trwałe i przetrzymywanie ich w skrzynkach podczas transportu nie powoduje ich psucia. Ich odporność jest ważną cechą, która daje nam możliwość zarówno szybkich i jednorazowych zbiorów, jak i sukcesywnych, kilkurazowych, rozłożonych w czasie – w zależności od potrzeby i warunków pogodowych.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki