Konopie siewne – wszystko, co musisz wiedzieć o ich odmianach i zastosowaniu dawniej i dziś

Konopie siewne Pąki kwiatów męskich

Medycyna naturalna ma na świecie wielu zwolenników. Wiele osób regularnie używa różnego rodzaju ziół jako bezpiecznych i skutecznych domowych środków leczniczych. Ziołami nazywamy rośliny, które stosuje się do celów kulinarnych i leczniczych, włączając te, które tradycyjnie kojarzymy z lekami.

W wielu przypadkach zioła są jedynym środkiem leczniczym stosowanym w określonych dolegliwościach zdrowotnych, gdyż skutecznie usuwają nie tylko skutki choroby, lecz także jej przyczyny i przywracają równowagę organizmu. Przykładem ziół leczniczych są konopie siewne (Cannabis sativa L.), których nasiona mają działanie pobudzające i przeczyszczające.

Pochodzenie

Pochodzą z Azji Środkowej i do dzisiaj są uprawiane na szeroką skalę na jej terenie. Pierwsze wzmianki o nich pojawiają się już w chińskim rękopisie z XXVIII w. p.n.e. Prawdopodobnie były najstarszą rośliną Japończyków, Mongołów i Tatarów. Do Europy przywieźli ją ok. XV w p.n.e. Scytowie. Co ciekawe, w Rosji oficjalny nakaz uprawy konopi wydali Piotr I i Katarzyna II.

Opis rośliny 

To uprawna roślina oleista – siemię konopi zawiera ok. 25-40 proc. oleju spożywczego, który jest cennym źródłem białka, skrobi i witaminy K. Jest roczna, z reguły dwupienna (występują osobniki żeńskie i męskie), chociaż wyhodowano też odmiany jednopienne ze względu na inną długość okresu wegetacyjnego. Kwiaty żeńskie (głowacze) od męskich (płaskonie) można odróżnić dopiero podczas kwitnienia, gdyż różnią się budową kwiatostanów, rytmem wzrostu i rozwoju – męskie są mniejsze, mają słabsze ulistnienie i lekko żółtą barwę kwiatostanów, natomiast żeńskie są większe, bardziej ulistnione i mają zielone kwiatostany, jednak to kwiaty męskie dojrzewają szybciej i mają dłuższe pędy.

Konopie siewne rosną na wysokość 1-4 m. Mają palowe korzenie z poziomymi, dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi i puste, początkowo trawiastozielone i delikatnie owłosione, z wiekiem drewniejące łodygi. Dłoniaste liście na długich ogonkach ułożone są naprzelegle w środkowej części i skrętolegle na wierzchołku rośliny. Mają intensywnie zieloną barwę. Konopie zapylane są przez wiatr. Ich owocem – nazywanym nasieniem – jest eliptycznie kulisty lub jajowaty lekko spłaszczony orzeszek o gładkiej powierzchni i szarozielonym kolorze. W jego skład wchodzi okrywa owocowa, w której znajduje się jedno nasienie.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki