Czarny bez – szczegóły uprawy w Polsce. Poznaj jego właściwości i zastosowanie lecznicze!
Konopie siewne – wszystko, co musisz wiedzieć o ich odmianach i zastosowaniu dawniej i dziś
Zobacz także
Medycyna naturalna ma na świecie wielu zwolenników. Wiele osób regularnie używa różnego rodzaju ziół jako bezpiecznych i skutecznych domowych środków leczniczych. Ziołami nazywamy rośliny, które stosuje się do celów kulinarnych i leczniczych, włączając te, które tradycyjnie kojarzymy z lekami.
W wielu przypadkach zioła są jedynym środkiem leczniczym stosowanym w określonych dolegliwościach zdrowotnych, gdyż skutecznie usuwają nie tylko skutki choroby, lecz także jej przyczyny i przywracają równowagę organizmu. Przykładem ziół leczniczych są konopie siewne (Cannabis sativa L.), których nasiona mają działanie pobudzające i przeczyszczające.
Pochodzenie
Pochodzą z Azji Środkowej i do dzisiaj są uprawiane na szeroką skalę na jej terenie. Pierwsze wzmianki o nich pojawiają się już w chińskim rękopisie z XXVIII w. p.n.e. Prawdopodobnie były najstarszą rośliną Japończyków, Mongołów i Tatarów. Do Europy przywieźli ją ok. XV w p.n.e. Scytowie. Co ciekawe, w Rosji oficjalny nakaz uprawy konopi wydali Piotr I i Katarzyna II.
Opis rośliny
To uprawna roślina oleista – siemię konopi zawiera ok. 25-40 proc. oleju spożywczego, który jest cennym źródłem białka, skrobi i witaminy K. Jest roczna, z reguły dwupienna (występują osobniki żeńskie i męskie), chociaż wyhodowano też odmiany jednopienne ze względu na inną długość okresu wegetacyjnego. Kwiaty żeńskie (głowacze) od męskich (płaskonie) można odróżnić dopiero podczas kwitnienia, gdyż różnią się budową kwiatostanów, rytmem wzrostu i rozwoju – męskie są mniejsze, mają słabsze ulistnienie i lekko żółtą barwę kwiatostanów, natomiast żeńskie są większe, bardziej ulistnione i mają zielone kwiatostany, jednak to kwiaty męskie dojrzewają szybciej i mają dłuższe pędy.
Konopie siewne rosną na wysokość 1-4 m. Mają palowe korzenie z poziomymi, dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi i puste, początkowo trawiastozielone i delikatnie owłosione, z wiekiem drewniejące łodygi. Dłoniaste liście na długich ogonkach ułożone są naprzelegle w środkowej części i skrętolegle na wierzchołku rośliny. Mają intensywnie zieloną barwę. Konopie zapylane są przez wiatr. Ich owocem – nazywanym nasieniem – jest eliptycznie kulisty lub jajowaty lekko spłaszczony orzeszek o gładkiej powierzchni i szarozielonym kolorze. W jego skład wchodzi okrywa owocowa, w której znajduje się jedno nasienie.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki