Uprawa kolendry – cennej rośliny przyprawowej o specyficznym, dwoistym zapachu

Uprawa kolendry Uprawa kolendry

Kolendra siewna (Coriandrum sativum L.), potocznie nazywana koprem pluskwianym, kolendrem ogrodowym bądź polskim pieprzem, należy do rodziny baldaszkowatych i jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka.

Jej nazwa wzięła się od greckiego określenia pluskwy, ponieważ roślina w okresie kwitnienia wydaje nieprzyjemny, podobny do pluskiew zapach. Dopiero po dojrzeniu nabiera łagodnego zapachu.

Pochodzenie

Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, gdzie do dziś jest nieodłącznym składnikiem wielu potraw. W Polsce kolendra siewna uprawiana jest na skalę przemysłową, na działkach i w przydomowych ogródkach.

Bardzo łatwo dziczeje z upraw, stając się jednocześnie chwastem rosnącym przy drogach, na wysypiskach i podwórkach. To specyficzne zioło – jedni uwielbiają ją za świeży, cytrusowy aromat owoców, dla innych liście mają zbyt nieprzyjemną woń.

Opis

Kolendra to jasnozielona jednoroczna roślina osiągająca wysokość do 70-80 cm. Jej naga łodyga jest prosta i silnie rozgałęziona, a pierzaste liście o karbowano-ząbkowanych brzegach, rosnące na długich ogonkach, przypominają natkę pietruszki. Na szczytach pędów kwiatowych znajdują się baldachy drobnych kwiatów w kolorze od białego do różowego. Korzeń kolendry jest palowy i słabo rozgałęziający się, a jej owocem jest kulista, jasnobrązowa rozłupnia podwójna. W górnej części owocu zauważalny jest mały kielich.

Warunki uprawowe

Kolendra nie ma wysokich wymagań glebowych i jej uprawa jest możliwa na całym terenie kraju. Z uwagi na pochodzenie najlepiej udaje się na ciepłych, osłoniętych od wiatru i słonecznych stanowiskach oraz na przepuszczalnej, próchnicznej glebie o odczynie zasadowym lub obojętnym. Nie toleruje gleb zbyt wilgotnych, zimnych i kwaśnych.

Zaleca się uprawę kolendry po roślinach okopowych i motylkowych. Intensywne opady w okresie wiązania się owoców sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób, szczególnie bakteriozy. Ze względu na jej wysoką miododajność, zaleca się uprawę kolendry w pobliżu pasieki.

Uprawa

Kolendrę uprawia się zarówno na zagonach w ogrodzie, jak i na balkonie w skrzynkach, w siewie czystym lub jako wsiewkę w kminek. Wysiewa się ją do gruntu pod koniec marca lub na początku kwietnia na głębokość ok. 1 cm, z zachowaniem 30-centymetrowego odstępu w rzędach. Wschodzi już po dwóch-trzech tygodniach. Z tego powodu zaleca się wysiew roślin w odstępach trzytygodniowych, by uzyskać możliwie jak najdłuższe plonowanie.

W uprawie na nasiona przerywać co 20 cm. W początkowym okresie wschodów zaleca się opielenie stanowiska, by nie dopuścić do zagłuszenia rośliny przez chwasty. Później pielęgnacja roślin ogranicza się jedynie do spulchniania ziemi. Kolendra kwitnie przez cztery tygodnie, w okresie od połowy czerwca do połowy lipca, zawiązując płaskie baldachy kwiatów, z których rodzą się kuliste nasiona. Nie lubi przesadzania, a wysiana bezpośrednio do gruntu przynosi lepszy plon.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki