Pigwa pospolita – wartościowy krzew rodzący niezwykle aromatyczne owoce

Pigwa pospolita Pigwa pospolita

Pigwa należy do najstarszych gatunków owocowych uprawianych na świecie. Jest to roślina, która wiosną zdobi ogrody pięknymi kwiatami, a jesienią – pachnącymi jak cytrusy owocami. Można ją sadzić pojedynczo i w większych grupach.

Te gęste krzewy nadają się na dekoracyjne żywopłoty będące ozdobą przydomowego ogródka czy sadu, jednak mimo niezaprzeczalnych walorów smakowych owoców towarowa hodowla pigwy nie ma większego znaczenia w naszym kraju i nadal jest u nas rzadko uprawiana amatorsko. Warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i poznać duże zastosowanie jej owoców.

Opis

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Miller) to należąca do rodziny różowatych roślina dziko rosnąca na Kaukazie, w Iranie i Azji Mniejszej. Uprawia się ją prawie we wszystkich krajach południowej Europy, a  deserowe odmiany pigwy występują głównie na Bałkanach i w Peru. To bliska krewna gruszy, do dziś często mylona z pigwowcem ze względu na bliskie pokrewieństwo i wygląd owoców. Jednak pigwa jest drzewem, a pigwowiec – krzewem, mają też podobne kwiaty, ale różne liście i owoce.

W krajach o cieplejszym klimacie pigwa tworzy krzewy lub nieduże drzewa o wysokości do 8 m, w Polsce z reguły osiąga do wysokości 2,5-4 m. Drzewa pigwy przyjmują najczęściej kształt odwróconego stożka. Jej pień pokryty jest cienką, łuskowatą, odpadającą korowiną barwy czerwonawej, szarej lub niemal czarnej. Gałęzie i pędy są drobne, ciemnoszare, a liście jajowate lub owalne, z wierzchu nagie, pod spodem filcowate z owłosionym ogonkiem. Pigwa pospolita rośnie dość wolno, zaczyna owocować w 3-5 roku po posadzeniu, lecz robi to regularnie i dość obficie, wydając okazałe owoce nadające się do wykwintnych przetworów.

Odmiany pigwy

Pigwy dzieli się przeważnie na jabłkowe i gruszkowe, ze względu na kształt ich owoców. Najlepszą, obficie owocującą odmianą jest polska odmiana pigwy, zwana „Ursynowską”, o dużych, podłużnych, jabłkowatych owocach, które ważą od 0,5 do 1 kg. Rośnie ona silnie, tworząc wyniosłe korny, i szybko wchodzi w okres owocowania. Jej owoce charakteryzują się białożółtym miąższem, który czerwienieje po zagotowaniu.

Węgierska odmiana „Bereczki” rodzi na przełomie września i października duże, gruszkowate owoce o żebrowanych brzegach. Jej drzewa nie mają dużych wymagań klimatycznych i glebowych. Znana jest również odmiana „Pigwa z Mołdawii”, która dojrzewa najpóźniej, bo dopiero pod koniec października, wydając duże owoce podobne do jabłek. Jej drzewa tworzą kuliste korony i mają tendencję do zagęszczania się. Inne znane w Polsce odmiany to: „Gruszkowata” o owocach przypominających gruszki, serbskie „Vranja” i „Leskovac” z owocami kształtem podobnymi do jabłek, angielskie „Rea’s Mammoth” i „Champion” o pośrednim kształcie żółtozielonych, dojrzewających dopiero w październiku.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki