Lukasówka – chętnie uprawiana odmiana w Polsce. Sprawdź dlaczego!

Grusza Lukasówka Grusza Lukasówka

Grusza Lukasówka jest drugą – zaraz po Konferencji – najpopularniejszą odmianą w Polsce. Z siewki znalezionej przez przypadek we Francji w XIX w. dziś wyrasta piękne drzewo idealnie nadające się do uprawy towarowej na szeroką skalę, co też ma miejsce w całej Europie Zachodniej. Wydawane przez Lukasówkę owoce są pyszne i można je przeznaczyć nie tylko do celów deserowych, lecz także na przetwory, w tym szczególnie na susz.

Wymagania

Drzewo to ma spore wymagania klimatyczno-glebowe. Przede wszystkim źle reaguje na mróz, stąd potrzebuje ciepłych i dosyć zacisznych miejsc na jej posadzenie. Poza tym wymaga gleby żyznej, wilgotnej, ale i głębokiej.

Oprócz tego należy wiedzieć, że Lukasówka jest triploidem, więc nie nadaje się na bycie zapylaczem. Sama zaś musi być sadzona blisko takich odmian, jak Konferencja, Faworytka czy Bonkreta Williamsa.

Drzewo

Odmiana ta rośnie silnie, ale jej plony są raczej umiarkowane. Ciekawym jest, że w miarę dojrzewania zmienia ona kształt swojej korony – najpierw jest ona stożkowata z szerokim dołem (lub ewentualnie jajowata), zaś później staje się kulista i charakteryzuje się cienkimi, lekko zwieszonymi gałęziami oraz wieloma przyrostami rocznymi. Oprócz tego, mimo że drzewo to całe jest mało odporne ma chłód, jego kwiaty będą w miarę wytrzymałe na przymrozki.

Ważne jest także to, że Lukasówka świetnie zrośnie się z pigwą i da wtedy większe i smaczniejsze gruszki. Pamiętać trzeba jednak o odwirusowaniu tej drugiej, bo inaczej wegetacja nie zostanie zakończona wcześniej, a i plony nie będą bardzo duże.

Owoce

Konsumenci docenią w gruszkach pochodzących z tej odmiany przede wszystkim ich słodko-winny smak oraz konsystencję miąższu, który będzie rozpływał się w ustach. Poza tym ma on zachęcający biały kolor i lekko ziarnistą strukturę z charakterystycznymi komórkami kamiennymi wokół gniazda nasiennego.

Ogólnie są to owoce o regularnym jajowatoowalnym kształcie i sporych rozmiarów – potrafią ważyć nawet do 280 gramów. Mają również ciekawą jasnoozieloną skórkę, która w miarę dojrzewania staje się wręcz złocista. Poza tym będzie ona dosyć gruba, ale gładka. Najciekawszy jest jednak lekki pomarańczowy (czasami nawet karminowy) rumieniec, którego zazwyczaj nabierają od strony, od której pada na nie światło.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki